-9.8 C
Oslo
piątek, 19 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

Norges Bank podjął decyzję – stopy procentowe w górę

W czwartek przed południem centralny bank w Norwegii ogłosił decyzję o podniesieniu stóp procentowych. Pół godziny później odbyła się konferencja prasowa.  

Od grudnia główna stopa procentowa wyniesie 0,5%

Decyzja o podniesieniu stóp procentowych argumentowana jest dobrym stanem gospodarki i niskim bezrobociem. Według ocen Norges Banku sytuacja pandemiczna nie powinna wpłynąć na dalszy rozwój gospodarczy, zostanie on tylko opóźniony przez obecne obostrzenia. Na konferencji prasowej, prezes banku centralnego ogłosił, że kolejne podwyższenie stóp procentowych nastąpi prawdopodobnie w marcu.

„Istnieje duża niepewność co do dalszego przebiegu pandemii i skutków dla gospodarki. Ale jeśli rozwój gospodarczy będzie zbliżony do tego, jaki obecnie przewidujemy, to stopa procentowa najprawdopodobniej zostanie podniesiona w marcu” – mówi prezes Norges Banku, Øystein Olsen. 

Co podwyższenie stóp procentowych oznacza dla kredytobiorców?

Nowe stopy procentowe będą obowiązywały od 17 grudnia, to oznacza wzrost miesięcznej raty dla kredytobiorców. W 2020 roku Norges Bank zdecydował się trzy razy obniżyć stopy procentowe – wszystko przez światową pandemię. Dzięki temu kredytobiorcy mogli otrzymać tańsze pożyczki.

- Polecamy -