-9.8 C
Oslo
wtorek, 21 maja, 2024
motty_kredyty norweskie

Norwegia jest obecnie krajem najlepiej radzącym sobie z pandemią – według Covid Resilience Ranking

Według najnowszego rankingu agencji prasowej Bloomberg – Norwegia jest obecnie najlepszym miejscem do życia podczas pandemii. Kraina fiordów wyprzedziła tym samym lidera z zeszłego miesiąca, czyli Stany Zjednoczone.

Covid Resilience Ranking

Ranking co miesiąc przygotowywany przez Bloomberg ma na celu wskazanie państw, w których pandemia jest zwalczana w najbardziej skuteczny sposób – przy jednoczesnym zachowaniu jak najmniejszych zakłóceń społecznych i ekonomicznych.

Eksperci wykorzystują do oceny aż 12 wskaźników danych i biorą pod uwagę takie czynniki jak m.in. – jakość opieki zdrowotnej, ogólną śmiertelność i zasięg szczepień. Od czerwca ranking uwzględnia również postęp w kierunku wznowienia podróży oraz łagodzenia ograniczeń.

Ranking na lipiec został opublikowany w środę.

Norwegia najlepsza ze wszystkich 53 krajów uwzględnionych w rankingu

Jak czytamy we wczorajszym komunikacie – „Norwegia jest nowym numerem 1 w rankingu […] z wystarczającą liczbą zastrzyków, aby objąć prawie połowę populacji, kilkoma nowymi ofiarami śmiertelnymi i otwartymi granicami”. Norwegia wskoczyła tym samym na górę listy – i to aż z 10 miejsca. 

Na drugim miejscu w rankingu znalazła się Szwajcaria, natomiast podium zamknęła Nowa Zelandia. 

W zeszłym miesiącu na czele stawki znalazły się Stany Zjednoczone. Jednak według twórców Covid Resilience Ranking tempo szczepień w tym państwie spadło, a liczne przypadki zachorowań na indyjski wariant koronawirusa spowodowały ponowne ograniczenia w niektórych częściach kraju. USA zajmuje obecnie w rankingu dopiero 5 pozycję.

W całym lipcowym rankingu Polska zajęła 32 miejsce, awansując tym samym o 3 pozycje w górę

- Polecamy -