11.4 C
Oslo
środa, 12 czerwca, 2024
motty_kredyty norweskie

Norweska policja ostrzega przed fałszywymi konkursami w mediach społecznościowych

Według doniesień norweskiej policji tysiące ludzi myślało, że może wygrać odkurzacz warty prawie 5000 NOK. Konto na Facebooku, na którym opublikowano konkurs okazało się jednak fałszywe, a wielu użytkowników udostępniło oszustom swoje dane osobowe.

Kusząca oferta, która okazała się być zwykłym oszustwem

Na początku sierpnia wielu norweskich użytkowników Facebooka wzięło udział w konkursie, który na pierwszy rzut oka wydawał się bardzo atrakcyjny. Na czym polegał? Komentując post udostępniony na stronie „Elkjøp Norge”, można było wziąć udział w losowaniu 3 odkurzaczy o wartości 4999 NOK.

Elkjøp Norge oszustwo
Konkursowy post okazał się być próbą wyłudzenia danych i pieniędzy.
[Źródło: NRK]

Po pewnym czasie okazało się jednak, że konto było fałszywe i podszywało się pod znaną w krajach skandynawskich firmę oferującą sprzęt elektroniczny

Komentarz zostawiło łącznie około 11 000 osób. Oszuści wysyłali do wielu osób informację o wygranej. Następnie odsyłano ich na zewnętrzną stronę, na której musieli wprowadzić swoje dane osobowe oraz uiścić opłatę za przesyłkę.

Fałszywe konto zostało zgłoszone norweskiej policji

Norweską policję poinformowali uczestnicy „konkursu”. Co zbudziło ich czujność? Uznali za dziwne to, że muszą za pomocą linku przenieść się na inną stronę, by wprowadzić swoje dane osobowe. Dała im także do myślenia mała ilość obserwujących stronę, na której opublikowano konkurs.

Kilka okręgów policyjnych wydało już ostrzeżenie – wśród nich m.in. policja w Trondheim i Oslo.

„Widzimy, że wiele konkursów odbywa się z fałszywych kont i że jest wielu, którzy komentują” – mówią norweskie służby. Policja zachęca także, by być szczególnie wyczulonym na jakiekolwiek podejrzane działania, do których jesteśmy zachęcani w związku z konkursami w mediach społecznościowych.

Prawdziwe konto Elkjøp ostrzegło swoich klientów przed poszywającymi się pod nich oszustami. Fałszywe konto ma zostać zawieszone. 

Jeśli zostałeś ofiarą oszustwa, koniecznie zgłoś to norweskiej policji. Zobacz też w jaki sposób można się przed tego typu przestępcami chronić – w filmie przygotowanym przez Politiet.

- Polecamy -