11.4 C
Oslo
środa, 12 czerwca, 2024
motty_kredyty norweskie

Reprezentacja Norwegii w obronie imigrantów zarobkowych – protest podczas eliminacji do MŚ w Katarze

Norwescy piłkarze nosili, podczas rozgrzewki przed meczem eliminacyjnym do Mistrzostw Świata 2022, koszulki z napisem – ​”Prawa człowieka na boisku i poza nim”. W ten sposób chcą wyrazić swój sprzeciw wobec polityki Kataru, który jest gospodarzem, zbliżających się wielkimi krokami mistrzostw.

Nawet 6,5 tysięcy ofiar

Jak doniósł brytyjski dziennik The Guardian, w Katarze od 2010 roku mogło stracić życie nawet 6 500 imigrujących pracowników zarobkowych, którzy zatrudnieni zostali przy budowie stadionów. Fatalne warunki pracy i łamanie praw człowieka były tego bezpośrednią przyczyną.

Katarczycy są nieustannie krytykowani za to, w jaki sposób traktuje się na terytorium ich państwa obcokrajowców, którzy przyjechali w celach zarobkowych.

Zaplanowane działanie

Już we wtorek trener reprezentacji Norwegii, Staale Solbakken, zapowiedział, że drużyna ma w planach wykorzystać spotkanie z Gibraltarem jako doskonałą okazję do wyrażenia swoich przekonań. Oznajmił, że pracują nad czymś konkretnym.

Czarno-biały napis symbolizujący ich sprzeciw, znalazł się tym samym na koszulkach norweskich zawodników podczas środowego wydarzenia. Nosiła go przed meczem cała reprezentacja, w tym kapitan – Martin Odegaard.

Wywieranie presji

Według trenera reprezentacji Norwegii – „Chodzi o wywarcie presji na FIFA, aby była jeszcze bardziej bezpośrednia, jeszcze bardziej stanowcza wobec władz w Katarze, aby nałożyć surowsze wymagania”.

Jak zauważył kapitan norweskiej drużyny, pełniący obecnie rolę wypożyczonego przez Real Madryt napastnika w Arsenalu – „Mam wrażenie, że wielu [graczy – przyp. red.] jest tym zainteresowanych, troszczy się o to i chce coś zrobić, aby spróbować i wnieść swój wkład w dobry sposób”

Jak pokazuje poniedziałkowy sondaż VG, aż 55% Norwegów jest zdania, że ich kraj powinien zbojkotować MŚ 2022 w Katarze.  

Według Katarczyków śmiertelność wśród grup pracowników mieści się we zakresach oczekiwanych dla wielkości oraz demografii populacji. Obecnie buduje się 7 nowych obiektów sportowych na najbliższe MŚ, których organizacja została przeniesiona na zimę.

- Polecamy -