Premierzy Norwegii, Szwecji i Danii spotkają się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim podczas Szczytu Nordyckiego na Islandii. Wizyta Zełenskiego w Islandii ma na celu umocnienie wsparcia dla jego „planu zwycięstwa” w wojnie z Rosją, której wojska koncentrują się na kluczowych sektorach wschodniego frontu.
Plany Ukrainy
„Nasze rozmowy będą dotyczyć wsparcia dla Planu Zwycięstwa i obszarów, w których nasza współpraca może przynieść maksymalne rezultaty: finansowania produkcji ukraińskiej broni oraz zdolności dalekosiężnych” – napisał Zełenski w mediach społecznościowych.
W oświadczeniu po przybyciu Zełenski wyraził wdzięczność za nieustanne wsparcie nordyckich krajów, podkreślając, że Islandia odgrywa kluczową rolę we wspieraniu aspiracji Ukrainy do członkostwa w NATO. „Jestem wdzięczny Islandii za wsparcie naszego kraju na drodze do NATO. Zaproszenie Ukrainy do Sojuszu to pierwszy punkt Planu Zwycięstwa i niezawodny sposób na osiągnięcie sprawiedliwego pokoju” – powiedział.
Prezydent Ukrainy podkreślił także potrzebę zdecydowanej reakcji na zaangażowanie północnokoreańskich wojsk po stronie Rosji, apelując o wspólną odpowiedź na dostawy broni z Korei Północnej i Iranu dla Rosji. Wspólnie z liderami nordyckimi zaapelował o zjednoczoną reakcję wobec tych zagrożeń.
MOTTY. WIĘKSZA SZANSA NA KREDYT
Kluczowe ustalenia
Premier Norwegii, Jonas Gahr Støre, ogłosił nowy pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 500 milionów euro, z czego większość będzie przeznaczona na wsparcie wojskowe. Szwecja zapowiedziała podobne wsparcie, oferując 729 milionów koron szwedzkich (około 63,3 miliona euro).
Wspólne oświadczenie pięciu krajów nordyckich zawierało pięć kluczowych obszarów wsparcia dla Ukrainy, w tym zapewnienie pomocy zimowej, wsparcie humanitarne oraz pomoc społeczną. Liderzy zobowiązali się również do „pełnego i efektywnego wdrożenia dwustronnych porozumień o współpracy w zakresie bezpieczeństwa i wsparcia długoterminowego”.
Kraje nordyckie potwierdziły chęć wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów na rzecz obrony Ukrainy, a także wsparcie dla produkcji amunicji w Europie. Wsparcie Ukrainy na „nieodwracalnej drodze do pełnej integracji euroatlantyckiej, w tym członkostwa w NATO”, również znalazło się wśród kluczowych ustaleń Szczytu.
Poprzedni szczyt odbył się w maju tego roku w Sztokholmie.
Photo: AFP PHOTO / UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE
Źródło: Euronews