11.4 C
Oslo
czwartek, 13 czerwca, 2024
motty_kredyty norweskie

Tłumy w Norwegii świętowały zniesienie krajowych ograniczeń związanych z pandemią

Rząd norweski zdecydował się w zeszłym tygodniu znieść krajowe obostrzenia związane z pandemią wirusa SARS-CoV-2. O godzinie 16:00 w sobotę 25 września kraina fiordów wkroczyła z powrotem w normalność.

Norwegia wraca do normalności

Po uważnym monitorowaniu sytuacji w kraju i sugestiach FHI, rząd Norwegii zdecydował się znieść ograniczenia, które w związku z pandemią koronawirusa panowały w krainie fiordów od 1,5 roku

Jak powiedział w rozmowie z NRK norweski minister zdrowia – Bent Høie – „Znosimy większość krajowych środków kontroli infekcji, a gminy będą ponosić główną odpowiedzialność za wdrażanie środków i przyjmowanie lokalnych przepisów, jeśli sytuacja tego wymaga […]”.

Oficjalny powrót do normalności nastąpił w sobotę 25 września o godzinie 16:00. Jedynym obowiązującym przepisem krajowym pozostał wymóg izolacji osób chorych na COVID-19. Norwegowie pozostają także w gotowości na wypadek wystąpienia kolejnej fali infekcji i nie przestają monitorować danych.

Jak powiedziała w zeszłym tygodniu ustępująca premier Norwegii – Erna Solberg – „Chociaż codzienne życie większości ludzi wróci teraz do normy, pandemia jeszcze się nie skończyła. Ludzie będą nadal chorować, dlatego ważne jest, aby wszyscy zostali zaszczepieni. Ponadto społeczeństwo będzie lepiej przygotowane i szybko będzie w stanie podjąć działania, jeśli sytuacja tego wymaga. Gminy będą nadal odgrywać ważną rolę w reagowaniu, jeśli epidemie wywrą presję na zdolności służby zdrowia”.

Tłumy świętowały na ulicach

W norweskiej stolicy tuż przed godziną 16.00 setki ludzi czekało na oficjalne świętowanie zniesienia krajowych ograniczeń związanych z pandemią. Jak twierdzi NRK – w Oslo zebrało się około 1 000 osób. W powietrze wystrzeliło konfetti, a świętujący zjednoczyli się w grupowym uścisku.

Jak stwierdził radny Oslo – Raymond Johansen –  „To naprawdę dzień radości. Fajnie jest móc chodzić na wesela, przytulać się do ludzi, a może też tańczyć”.

Stolica to nie jedyne miasto, w którym hucznie świętowano powrót do normalności. Podobne obchody miały także miejsce między innymi w Trondheim i Kristiansand.

- Polecamy -