-9.8 C
Oslo
środa, 27 marca, 2024
motty_kredyty norweskie

Ulgi podatkowe w Norwegii

Jeśli jesteś obywatelem Polski i pracujesz na terenie Norwegii – musisz rozliczyć się z uzyskanych tutaj dochodów. Jednocześnie otrzymujesz możliwość korzystania z szeregu ulg, które mogą wyraźnie obniżyć kwotę należną norweskiemu Urzędowi Podatkowemu. Sprawdź, jakie ulgi podatkowe obowiązują w Norwegii i czy możesz z nich skorzystać!

Rozliczanie podatku w Norwegii

Pracowałeś w Norwegii w ostatnim roku kalendarzowym? W takim razie jesteś zobowiązany, do rozliczenia tutejszych dochodów w norweskim Urzędzie Podatkowym, czyli Skatteetaten. Jednak jeśli wysokość Twoich dochodów w minionym roku podatkowym nie przekroczyła kwoty wolnej od podatku – nie musisz się z niej rozliczać. W 2022 roku Personfradrag, czyli właśnie kwota wolna od podatku wynosiła 58 250 NOK. Zanim rozliczysz podatek w 2023 roku sprawdź, czy nie uległa ona zmianom!

Chociaż Urząd Skarbowy w Norwegii rozlicza podatników automatycznie, to jednak znacznie bardziej opłacalne będzie samodzielne wypełnienie oświadczenia. Urząd nie uwzględnia bowiem żadnych ulg podatkowych, które mogą Ci przysługiwać. To wystarczająco dobry powód, by samodzielnie wypełnić zeznanie podatkowe i dzięki temu zyskać szansę na znacznie większy zwrot podatku.

Ulgi podatkowe w Norwegii

W ostatnich latach Norwegia wprowadziła w prawie podatkowym szereg zmian, także w zakresie obowiązujących ulg podatkowych. Pojawiły się także pewne ograniczenia, zależne od sytuacji danego podatnika. Dlatego rozliczając podatek od norweskich dochodów koniecznie sprawdź dokładnie, które ulgi i w jakim stopniu będą dotyczyć Ciebie. Różne ulgi mogą przysługiwać różnym podatnikom. Są one całkowicie uzależnione od indywidualnych kosztów, Twojej sytuacji życiowej oraz od formy zatrudnienia.

Najpopularniejsze ulgi przyznawane są na podstawie posiadania specjalnego statusu o nazwie pendler.

Status pendler

Jest to status, który może otrzymać każda osoba, bez względu na stan cywilny, która ma swoją działalność gospodarczą lub pracuje na terenie Norwegii, ale prowadzi także życie w Polsce.

Są dwa główne rodzaje statusu pendler, które można uzyskać.

  • Familiependler, jest przeznaczony dla osób posiadających rodzinę (żonę/męża oraz dzieci);
  • Enslig pendler, dla osób samotnych.

W obu przypadkach aby móc skorzystać z tego typu zwrotu należy spełniać pewne warunki.

Dzięki uzyskaniu takiego statusu możesz skorzystać z wielu różnych ulg i odliczeń podatkowych. Należą do nich odliczenia z tytułu:

  • kosztów zakwaterowania.
  • kosztów wyżywienia.
  • korzystania z opieki lekarskiej.
  • kosztów dojazdów do pracy.
  • wydatków związanych z podróżą do Polski.
  • z tytułu wpłaty na indywidualny fundusz emerytalny.
  • odsetek od kredytów w Polsce i w Norwegii.
  • części składki na związki zawodowe.

Rozliczając się za 2022 rok pamiętaj, że nie będą już obowiązywać dwie popularne wcześniej ulgi podatkowe. Są to: Standardfradrag oraz druga kategoria podatkowa.

Uzyskując status Familiependler zyskasz także prawo do ulg rodzicielskich, które dotychczas wynosiły 25 tys. NOK na jedno dziecko i 15 tys. NOK za każde kolejne. Pamiętaj, że wszelkie wydatki na dzieci musisz udokumentować, zatem warto zachować rachunki za przedszkole czy prywatną opiekunkę. Ulgi obowiązują także samotnych rodziców. Jeśli opiekujesz się dzieckiem niepełnosprawnym, możesz odliczyć od podatku dodatkowo koszty wynikające z opieki specjalistycznej.

Jeśli chcesz ubiegać się o statusu pendler musisz zebrać odpowiednie dokumenty, które potwierdzą, że prowadzisz życie zarówno w Norwegii, jak i w Polsce, a następnie przedstawić je w odpowiednim urzędzie w Norwegii.

Brak statusu pendler

Jeśli na stałe mieszkasz w Norwegii ale nie posiadasz nieruchomości ani rodziny w Polsce, to niestety nie będziesz miał możliwości starania się o status pendler. Nie oznacza to, że nie będą przysługiwać Ci żadne ulgi podatkowe w Norwegii.

Jako podatnik w Norwegii wciąż będziesz mieć prawo do skorzystania z odliczeń:

  • z tytułu kwoty wolnej od podatku (personfradrag),
  • kosztów uzyskania przychodu (minstefradrag)
  • wpłat na indywidualny fundusz emerytalny,
  • składek na program oszczędnościowy dla młodzieży (BSU),
  • darowizn na organizacje charytatywne.

Pamiętaj, że wysokość podatku, który będziesz musiał zapłacić w Norwegii, możesz znacząco obniżyć dzięki obowiązującym tu ulgom i odliczeniom. Musisz jednak samodzielnie sprawdzić, które z nich Ci przysługują. Jest to bowiem całkowicie uzależnione od Twojej indywidualnej sytuacji zawodowej i osobistej.

Jeśli szukacie więcej porad i przydatnej wiedzy zajrzyjcie na blog motty – specjalistów w branży finansowej.

- Polecamy -