-9.8 C
Oslo
środa, 15 maja, 2024
motty_kredyty norweskie

Uwaga na oszustów na Digpost, Webcruiter i Finn.no

Norweska policja wydała ostrzeżenie, dotyczące znanych portali rekrutacyjnych w Norwegii. W ostatnim czasie oszuści podszywają się tam pod pracodawców. Na co warto być szczególnie wyczulonym?

Oszustwa na portalach rekrutacyjnych

Jak informuje okręg policyjny Møre og Romsdal, cyberprzestępcy są obecnie bardzo kreatywni, a w notowanych ostatnio przypadkach podszywają się pod pracodawców, którzy szukają pracowników. Do oszustw, które w ostatnim czasie odnotowane zostały wielokrotnie, dochodzi na bardzo popularnych portalach takich jak Finn.no, Webcruiter oraz Digpost.

Na czym polega ich oszustwo i jak ono przebiega? W pierwszej kolejności cyberprzestępcy podszywają się pod pracodawców i przyciągają do ciebie osoby poszukujące pracy. Następnie zdobywają dane tych osób i wysyłają do nich wiadomość zawierającą zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną wraz z linkiem. 

W momencie gdy zainteresowany pracą wejdzie w link podanej strony internetowej, może odnieść wrażenie, że przypomina ona znane systemy rekrutacyjne. Nic bardziej mylnego. Potencjalny pracownik, poproszony zostaje tam o potwierdzenie terminu rozmowy kwalifikacyjnej – za pomocą identyfikatora bankowego.

Stąd już jeden krok do utraty środków z konta bankowego. Oszuści bez problemu odczytują wszelkie informacje z BankID i logują się do banku ofiary. Po wszystkim ofiara otrzymuje wiadomość SMS z terminem rzekomej rozmowy kwalifikacyjnej.

Co zrobić w przypadku, gdy staniemy się ofiarą oszustwa?

Jeśli podejrzewasz, że Cię oszukano, niezwłocznie poinformuj bank o zaistniałej sytuacji. Policja zaleca także kontakt z bankiem, w którym konto posiada odbiorca przelewu. Jeśli to możliwe – należy zatrzymać transakcję.

O całym zdarzeniu poinformuj policję i zadbaj o odpowiednią dokumentację całego oszusta – liczą się wszystkie wiadomości tekstowe i potwierdzenia transakcji. To bardzo istotny materiał dowodowy.

O oszustwach poinformowano także specjalistów z zakresu HR i rekrutacji, którzy publikują ogłoszenia na tego typu portalach. Zaleca się im, by informowali w swoich ogłoszeniach o pracę o tym, że nie wymagają BankID w procesie rekrutacyjnym.

- Polecamy -