Free Porn
xbporn
28.5 C
Oslo
wtorek, 16 lipca, 2024

W norweskich słownikach pojawi się zaimek neutralny płciowo

W norweskich słownikach pojawi się zaimek neutralny płciowo

W ostatnich latach coraz częściej w Norwegii zaczął pojawiać się nowy zaimek. Norweska Rada Językowa poinformowała, że wejdzie do słowników jeszcze w tym roku. 

Hen, czyli określenie osób neutralnych płciowo

Wśród zaimków osobowych w języku norweskim znajduje się „hun” i „han”. Pierwszy z nich określa kobietę, a drugi mężczyznę. „Hen” ma być neutralnym zaimkiem, który nie wskazuje żadnej płci. 

W ciągu ostatnich lat „hen” zdobyło dużą popularność. Rada językowa zauważyła, że coraz częściej pojawia się w postach i komentarzach w różnych mediach społecznościowych, w zwykłych rozmowach oraz w naukowych artykułach. To sprawiło, że zaimek ma być oficjalnie uznany jako część języka. Ma pojawić się zarówno w Bokmål, jak i Nynorsk. 

Norweska Rada Językowa (Språkrådet) przeprowadzi społeczne konsultacje w sprawie włączenia zaimka „hen” do słownika. Każdy chętny będzie mógł się wypowiedzieć w tej sprawie. 

Kilka lat wcześniej…

W 2017 roku w norweskim parlamencie poddano pod głosowanie projekt ustawy, która dopuszcza używanie zaimka, „hen”. Propozycja została zgłoszona przez Partię Pracy. Ostatecznie projekt został odrzucony – nie poparli go przedstawiciele Partii Konserwatywnej, Partii Postępu, Chrześcijańskich Demokratów i Partii Centrum.

Neutralność płciowa w norweskich miastach

Neutralność płciowa jest tematem, który coraz częściej pojawia się dyskusji. Jako przykład można podać Trondheim, które postanowiło zrezygnować z podziału na toalety dla kobiet i mężczyzn. Teraz na drzwiach do publicznych toalet pojawiają się piktogramy informujące, że wskazane WC jest „neutralne płciowo”. Taką decyzję miasto podjęło już dwa lata temu. Ma to zapewnić komfort osobom transpłciowym.

- Polecamy -