28.5 C
Oslo
czwartek, 18 lipca, 2024

Zmiany w ubieganiu się o obywatelstwo Norwegii

Od przyszłego roku wejdzie w życie kilka zmian w ubieganiu się o norweskie obywatelstwo. Jedną z nich jest czas, przez jaki należy mieszkać w Norwegii, aby przystąpić do całej procedury. 

Podwójne obywatelstwo

Od 2020 roku w Norwegii możliwe jest posiadanie podwójnego obywatelstwa. Dzięki tej zmianie w norweskim prawie sporo Polaków od dawna tutaj mieszkających i pracujących zdecydowało się ubiegać również o obywatelstwo tego kraju. Łącznie 9 tysięcy imigrantów starało się o obywatelstwo Norwegii w pierwszym roku funkcjonowania nowych przepisów. 

Co daje posiadanie norweskiego obywatelstwa?

Podstawowym przywilejem, jakie daje obywatelstwo, jest udział w wyborach. Kolejny to praca na terenie kraju bez specjalnego pozwolenia. Ci, którzy otrzymają obywatelstwo, będą mogli także pracować w policji, wojsku czy zajmować stanowiska w sądownictwie. Norweskie obywatelstwo sprawi również, że będzie można starać się o paszport.

Zmiany od 2022 roku

Od przyszłego roku wejdą w życie nowe wymagania w ubieganiu się o obywatelstwo. Obecnie, aby zacząć całą procedurę trzeba mieszkać w tym kraju 7 z ostatnich 10 lat. Niedługo będzie to 8 z ostatnich 11 lat. Wzrośnie również koszt złożenia podania, od 2022 roku trzeba będzie zapłacić 5 500 koron norweskich. 
Poza tym nadal trzeba będzie zdać test ustny z języka na minimalnym poziomie A2, a także zaliczyć statsborgerprøven – egzamin z kultury i historii Norwegii.

- Polecamy -