-9.8 C
Oslo
wtorek, 23 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

1 na 6 studentów w Norwegii ma myśli samobójcze

Nowe badania wykonane dla Norweskiej Organizacji Studenckiej dobitnie pokazują, jaki wpływ na psychikę młodzieży ma czas pandemii. Od 2010 roku odsetek ludzi, biorących udział w badaniu, którzy borykali się z myślami samobójczymi w ciągu ostatnich 2 tygodni, wzrósł niemal 2-krotnie. Z 8% do aż 15% w 2021 roku.

Samotność, tęsknota, izolacja

Badanie, w którym wzięło udział 62 000 studentów, miało na celu oszacować, jak duży wpływ na zdrowie oraz samopoczucie młodych ludzi ma pandemia. Naukowcy nie spodziewali się jednak tak dobitnych i niepokojących wyników. Raport został ujawniony w poniedziałek.

Zdrowie psychiczne młodych Norwegów z roku na rok się pogarsza. Okazuje się, że odsetek osób, które stwierdziły u siebie problemy natury psychicznej, wzrósł z 32% odnotowanych w 2018 roku do aż 45% w 2021 roku.

Aż 54% ankietowanych zaobserwowało u siebie w tym roku syndromy tęsknoty za kimś, poczucia wykluczenia lub izolacji. Dwa lata temu odsetek ten wynosił 30%. Zdrowie psychiczne młodych Norwegów z roku na rok się pogarsza.

Niepokojące dane

Jak powiedział Knut Inge Klepp z FHI – „Prawdopodobnie nigdy nie widzieliśmy tak wysokich liczb w żadnym innym badaniu”.

Wyniki są bardzo niepokojące zwłaszcza dlatego, że studenci zazwyczaj postrzegani są jako niezwykle zaradne życiowo i psychicznie osoby, pełne młodzieńczej werwy i zapału. Obecnie aż 15% badanej młodzieży mówi, że doświadczyło myśli samobójczych w ciągu ostatnich 2 tygodni.

Rząd nie pozostanie obojętny. Jak oznajmił w rozmowie z NRK norweski minister szkolnictwa wyższego, Henrik Asheim – „To bardzo poważna informacja zwrotna od bardzo wielu młodych ludzi, którzy mieli za sobą bardzo ciężki rok. Zdrowie psychiczne jest wysoko na mojej liście priorytetów”.

- Polecamy -