-9.8 C
Oslo
czwartek, 28 marca, 2024
motty_kredyty norweskie

4 na 10 Norwegów przybrało na wadze w ciągu roku pandemii

Najnowsze badania przeprowadzone przez YouGov dla firmy If, zajmującej się ubezpieczeniami, jasno pokazują, jak rok pandemii wpłynął na samopoczucie ankietowanych Norwegów. Czego możemy dowiedzieć się na podstawie uzyskanych odpowiedzi?

Mniej ruchu

Aż 38% ankietowanych stwierdziło, że rok spędzony w domowym zaciszu spowodował pojawienie się u nich zbędnych kilogramów. Z kolei 43% odpowiadających mówi o tym, że dotychczasowy lockdown w znaczny sposób pogorszył stan ich zdrowia. 

Jedynie 23% ankietowanych było odmiennego zdania, twierdząc, że praca zdalna była korzystna dla ich zdrowotności.

„Ankieta jest częścią serii badań, które pokazują, że ludziom trudno było utrzymać zdrowy styl życia przez wiele miesięcy spędzonych w przestrzeni domowej” – twierdzi badaczka Annechen Bahr Bugge z SIFO, która jest organizacją zajmującą się badaniem zachowań konsumenckich.

Połowa ankietowanych stwierdziła, że ich aktywność fizyczna nie jest taka, jak przed pandemią. Dodatkowo fakt, że funkcjonowanie siłowni i ośrodków rekreacyjnych bardzo często podlega ograniczeniom, dodatkowo demotywował ich do przedsięwzięcia jakichkolwiek kroków w kwestii polepszenia kondycji.

Według naukowców podczas ostatniego roku nie tylko zmalała nasza aktywność fizyczna, ale również, co istotne, diametralnie zmieniły się nasze nawyki żywieniowe.

Żywieniowy chaos

Jak zauważa Bugge – „Zwykle większość ludzi je jeden lub więcej posiłków (dziennie) w stołówce, kawiarni lub restauracji. Teraz te posiłki zostały przeniesione do domu”.

Nieustanny dostęp do żywności oraz pomieszanie w jednym miejscu wszelkich sfer życia – domowej, zawodowej oraz szkolnej – to wielkie utrudnienie w kwestii utrzymania zdrowego stylu życia.

Naukowcy twierdzą ponadto, że izolacja przełożyła się na chęć czerpania przyjemności i radości ze wszystkich możliwych aspektów życiowych. Pociągnęło to za sobą rozluźnienie rygorów, które często nakładamy sami sobie – stąd poluzowania diety oraz zmniejszenie ogólnej aktywności fizycznej.

- Polecamy -