28.5 C
Oslo
czwartek, 19 września, 2024

5 ciekawostek o krainie fiordów. Ile wiesz o Norwegii?

Mieszkasz w krainie fiordów od wielu lat? Być może niektóre z naszych ciekawostek obiły Ci się o uszy, ale czy wszystkie? Zapraszamy do lektury niecodziennych informacji na temat Norwegii.

Kolebka narciarstwa

To właśnie krainę fiordów uznaje się za miejsce narodzin narciarstwa. 

Choć malunki naskalne w Rødøy umiejscowionym w północnej Norwegii pokazują, że ludzie używali nart do poruszania się po norweskich górach już 4 000 lat temu, za ojca tego sportu uznawany jest żyjący w XIX wieku Sondre Norheim. 

W Finnmarku znaleziono najstarsze narty świata, które mają około 2 300 lat.

Oslo nie zawsze znane było pod obecną nazwą

Stolica założona w 1040 roku początkowo nazywała się Ânslo lub Áslo. 

- reklama -

MOTTY. WIĘKSZA SZANSA NA KREDYT

Wysyłamy Twój wniosek kredytowy do 20 banków, które następnie konkurują ze sobą, aby zaoferować Ci najlepszą ofertę pożyczki. Pozwól nam wykonać całą pracę! Zaoszczędź czas i pieniądze. Zawnioskuj o kredyt gotówkowy lub refinansowy u nas.
Ile chcesz pożyczyć?
,-
Wybierz okres spłaty
lat
Wyślij wniosek
Låner du 100 000 kr over 5 år, koster det 37 120 kroner hvis den effektive renten er 14,15 %.
Det vil si at det totale lånebeløpet
for disse 5 årene er 137 120 kroner. Hvilken rente du får, gjenstår å se. Nominell rente varierer fra 6 % til 23 %.

Po wielkim pożarze w 1624 roku, w wyniku którego zniszczona została spora część miasta, podjęto decyzję o jego przeniesieniu oraz odbudowie bliżej Twierdzy Akershus. Wtedy też zmieniono nazwę na Christiania. Dokonano tego w ramach wyrazu czci dla rządzącego wtedy monarchy, króla Christiana IV.

Oslo znane jest także z przydomka Tigerstaden (Miasto Tygrysów). Miasto nazwał tak w 1870 roku norweski pisarz Bjørnstjerne Bjørnson, który uznał je za wyjątkowo niegościnne, zimne i nieatrakcyjne. Do historii nawiązuje znajdujący się przed dworcem centralnym w Oslo posąg tygrysa.

Dzięki Norwegom Japończycy znają sushi z łososia

Chociaż powszechnie wiadomo, że to Japończycy wymyślili sushi, jego odmiana zawierająca mięso łososia jest zawdzięczana właśnie Norwegom! 

W 1980 roku norwescy delegaci, próbując rozszerzyć eksport owoców morza, zasugerowali Japończykom, aby zaczęli używać łososia do przygotowywania swojego narodowego dania. Azjaci początkowo niezbyt przychylni pomysłowi, z czasem na jego podstawie stworzyli wersję dania, cieszącą się w dzisiejszych czasach ogromną popularnością.

W Norwegii znajduje się najdłuższy tunel na świecie

Tunel Lærdal posiada 24,5 kilometra długości i łączy Lærdal z Aurland. Jego pokonanie zajmuje średnio 20 minut, lecz nie ma powodów do pośpiechu! Tunel jest bowiem pięknie i różnorodnie oświetlony na różnych odcinkach drogi, zapewniając miłe urozmaicenie podróży.

Łączny koszt jego budowy wyniósł około 1 miliarda koron norweskich. Powstał w ciągu 5 lat (1995-2000).

Norwegia graniczy z Rosją

I to nie jest żadna pomyłka. Na autostradzie E105 znajduje się przejście Storskog, które uznawane jest za najdalej wysunięte na północ drogowe przejście graniczne w Europie.

Łączna długość granicy między państwami wynosi 120 mil, czyli jakieś 193 km. Większa jej część wyznaczona jest przez rzekę i gęste lasy. Po stronie norweskiej znajdują się charakterystyczne żółte słupki graniczne, a po stronie rosyjskiej – czerwono-zielone.

- reklama -
- Polecamy -