11.4 C
Oslo
środa, 12 czerwca, 2024
motty_kredyty norweskie

Agresja uczniów dotyka coraz więcej norweskich nauczycieli

Według ustaleń Aftenposten, w norweskich szkołach narasta problem przemocy oraz gróźb, które uczniowie kierują w stronę pracowników placówek edukacyjnych. Nauczyciele skarżą się, że nie otrzymują w tej kwestii niezbędnej pomocy.

Problem agresji wśród uczniów narasta

Jak donoszą raporty w latach 2015-2019 aż 5-krotnie wzrosła ilość przypadków przemocy oraz gróźb wobec nauczycieli w Oslo. Ponad 40% ankietowanych pedagogów uważa ponadto, że nie otrzymują oni pomocy, gdy naprawdę tego potrzebują. 

Podkreśla się także fakt, że przypadki agresji mogą zacząć dotyczyć nie tylko pracowników szkoły, ale także pozostałych uczniów. Dlatego niezbędne jest w tej kwestii zdecydowane działanie. 

Nauczyciele są bezradni 

Jak ustalono na podstawie ankiety, którą przeprowadziło Stowarzyszenie Edukacyjne w Oslo, większość nauczycieli dostrzega wśród swoich podopiecznych jednostki, które zachowują się w nieodpowiedni wobec pedagogów sposób. Jaką pomoc w związku z tym otrzymują?

„Największym problemem jest to, że ci, którzy są decyzyjni, mówią o profilaktyce również w nagłych sytuacjach” – twierdzi Jorunn Folkvord ze Stowarzyszenia Edukacyjnego.

Folkvor nie ma nic przeciwko profilaktyce, lecz zauważa, że “[…] kiedy miotły i krzesła przelatują przez pokój, trzeba pomóc nauczycielowi poradzić sobie z sytuacją tu i teraz”.

Według ustaleń Aftenposten Maria Tandberg zajmująca się kwestiami kryzysowymi w Agencji Edukacji zapewniła, że nauczyciele otrzymają niezbędne szkolenia oraz programy wspierające ich w pracy. Ponadto będą mogli liczyć na naukę tego, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.

Prawa dziecka w Norwegii

W Norwegii obowiązują ustawy zapewniające dzieciom szereg praw. W przypadku złamania przez dorosłego któregoś z przepisów, które reguluje specjalnie powołany w tym celu urząd znany jako Służba Ochrony Praw Dziecka (Barnevernet), można napotkać z tego tytułu duże nieprzyjemności. Znane są nawet skrajne przypadki odebrania dziecka rodzicom lub pozbawienia wolności.

Dzieci w Norwegii mają świadomość tego, jakie mają prawa, a w dużej ilości placówek osoba nieletnia może znaleźć dodatkowo specjalny numer kontaktowy, pod który może zatelefonować na wypadek, gdyby działa mu się jakaś krzywda.

Przeciwnicy bezstresowego modelu wychowania, który praktykowany jest w Norwegii, zauważają, że niekiedy dochodzi również do sytuacji, gdy osoba dorosła jest niesłusznie oskarżana o nadużycie.

- Polecamy -