15.1 C
Oslo
poniedziałek, 2 października, 2023
motty_kredyty norweskie

Akcja ratunkowa na Morzu Norweskim

W wyniku bardzo niekorzystnych warunków atmosferycznych holenderski statek towarowy, który zmierzał w kierunku Norwegii, został ewakuowany przez lotnicze służby ratunkowe. Jednostka była o krok od wywrotki.

Ludzie za burtą

Holenderski towarowiec „Eemslift Hendrika”, znajdujący się na Morzu Norweskim, w poniedziałek wezwał o pomoc po tym, gdy w wyniku sztormu część jego ładunku przemieściła się na pokładzie. Transportowanym towarem były mniejsze statki, które przewożono z Bremerhaven w Niemczech do norweskiego portu w Kolvereid. Na pokładzie znajdowało się 12 członków załogi.

Większa część załogi została ewakuowana z pokładu za pomocą helikoptera norweskich służb ratunkowych. Czterech członków załogi musiało wskoczyć do wody, ponieważ silne rozkołysanie statku stwarzało ogromne zagrożenie dla ich życia. Akcja ratunkowa przebiegła pomyślnie i wszyscy zostali uratowani.

Dryfujący statek

Jeden z transportowanych na pokładzie towarowca statków wpadł w zburzone morze. Szacuje się, że pozwoliło to na zminimalizowanie przechyłu „Eemslift Hendrika”. 

Holenderski statek towarowy dryfuje obecnie bez załogi po Morzu Norweskim. Awarii uległ także jego silnik. We wtorek rano znajdował się około 130 km na północny zachód od Alesund.

Jak powiedział VG dyrektor ds. sytuacji kryzysowych Hannes-Petter Mortensholm z Norweskiej Administracji Wybrzeża – „Jesteśmy optymistami, ale jednocześnie występują 15-metrowe fale i silny wiatr. Warunki pogodowe są ekstremalne, a bezpieczeństwo personelu zawsze będzie najważniejsze”.

Cel – odholować jednostkę do brzegu

Norwegowie obawiają się ponadto, że w przypadku rozbicia się towarowca o brzeg, możliwy jest wyciek oleju napędowego do akwenu. Sytuację kontrolują specjale samoloty obserwacyjne.

Głównym zadaniem norweskich służb jest obecnie ustabilizowanie jednostki. Jak stwierdził Mortensholm – „Chcemy umieścić na pokładzie kogoś, kto zorganizuje holowanie, gdy tylko pozwolą na to warunki pogodowe”.

W środowy poranek dwa holowniki znalazły się w pobliżu holenderskiej jednostki – BB Ocean i Normand Drott. Trwa operacja holowania dryfującego statku do norweskiego brzegu. 

- Polecamy -