-9.8 C
Oslo
piątek, 19 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

Angielski w Norwegii – czy na pewno wystarczy?

Norwegia słynie z wysokich zarobków oraz otwartości na emigrantów. W poszukiwaniu pracy i lepszych warunków życia przyjeżdża tu wielu obcokrajowców. Wśród nich są nie tylko Polacy, ale imigranci zarobkowi niemal z całego świata – Europy, Afryki, Azji, czy Ameryki Południowej. Angielski jest dla nich płaszczyzną porozumienia. Jednocześnie jest to język niezwykle popularny w całej Skandynawii, mówi w nim praktycznie każdy mieszkaniec kraju fiordów. Czy jednak wystarczy znać język angielski, aby żyć i pracować w Norwegii?

Dlaczego Norwegowie mówią tak dobrze po angielsku?

Język angielski jest w całej Skandynawii wyjątkowo popularny. Doskonale władają nim zarówno osoby młode, jak i starsze pokolenie. Nie ma tu także większego znaczenia stopień wykształcenia czy wykonywany zawód. Wynika to z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim tutejsza edukacja jest na bardzo wysokim poziomie. Nauka języków obcych, w szczególności właśnie angielskiego jest równie ważna co nauka języka ojczystego i matematyki. Skandynawowie to także bardzo mobilny naród, który lubi podróżować.

Tutejszy klimat, ale także wysokie zarobki sprawiają, że większość z nich przynajmniej raz w roku wyjeżdża na zagraniczne wakacje. To daje im doskonałą okazję do praktykowania języka. Nawet jeśli nie decydują się na dalsze podróże, to wystarczy, że korzystają z tutejszej telewizji – wszystkie zagraniczne programy są w Norwegii nadawane właśnie po angielsku, jedynie z norweskimi napisami. Warto także wspomnieć, że języki angielski i norweski należą do rodziny języków germańskich. Oznacza to, że wiele słów czy zwrotów brzmi w nich podobnie. Angielski zawiera też wiele zapożyczeń z norweskiego, a budowa zdań w obu językach jest niemal identyczna.

Czy angielski wystarczy do pracy w Norwegii?

Wielu pracodawców nie wymaga od pracowników znajomości języka norweskiego. Mimo tego angielski w Norwegii jest bardzo często wystarczający. Oczywiście, w zależności od branży i stanowiska mogą oni wymagać znajomości angielskiego na poziomie komunikatywnym lub biegłym. Znajomością norweskiego zwykle nie muszą się wykazywać nie tylko osoby zajmujące się najpowszedniejszymi rolami, ale nawet specjaliści na szczeblu managerskim czy dyrektorzy.  

Z drugiej strony jest wiele zawodów, w których choćby podstawowa znajomość języka norweskiego jest niezbędna. Jeśli planujesz pracę z osobami starszymi lub dziećmi prawdopodobnie będziesz musiał potwierdzić swoje umiejętności językowe odpowiednimi certyfikatami. Również praca z klientem będzie od Ciebie wymagała znajomości choćby podstawowych zwrotów.

Dodatkowo, choć norweskie urzędy są doskonale przygotowane na przyjęcie obcokrajowców, to jednak załatwienie tu niektórych spraw okazuje się nieco bardziej skomplikowane, jeśli mówisz tylko po angielsku. Dotyczy to także kwestii związanych z Twoich zatrudnieniem.

Dlaczego warto uczyć się norweskiego?

Choć znajomość języka angielskiego wydaje się wystarczać do życia w Norwegii, to jednak warto poznać także język norweski. To nie tylko uprości niektóre sytuacje formalne i urzędowe, ale także te zawodowe i prywatne. Może się okazać, że podjęcie się niektórych zajęć będzie od Ciebie wymagać znajomości choćby podstaw miejscowego języka.

Większość formalności i spraw urzędowych załatwisz w języku angielskim lub korzystając z pomocy tłumacza. Warto mieć jednak świadomość, że znajomość norweskiego będzie bardzo pomocna. Założenie konta w banku czy złożenie wniosku o d-nummer będzie dla Ciebie znacznie prostsze.

Znajomość języka norweskiego, choćby w niewielkim stopniu, może okazać się bardzo przydatne w integracji z miejscową społecznością. Choć Norwegowie doskonale mówią w języku Szekspira, bardzo cenią osoby, które uczą się ich mowy ojczystej. Jeśli nauczysz się choćby niewielu słów po norwesku, łatwiej będzie Ci przełamać pierwsze lody i pokazać, że także jesteś otwarty na nową kulturę. To szczególnie istotne jeśli wyjeżdżasz do Norwegii z dziećmi. Skandynawowie niechętnie patrzą na brak integracji kulturowej ze strony osób przybywających do ich kraju, a naukę norweskiego uważają za kluczową w przypadku dzieci – potencjalnych przyszłych obywateli Norwegii.

Pamiętaj także, że do Norwegii emigruje naprawdę wiele osób z całego świata. To powoduje, że konkurencja na rynku pracy jest olbrzymia. Znajomość miejscowego języka może wyróżnić Cię na tle innych kandydatów. Warto ją wpisać do swojego CV. Wciąż nie jest to język zbyt popularny, więc jeśli potrafisz się w nim porozumieć, to wielki plus dla Ciebie. Może Ci się to przydać nie tylko podczas pobytu w Norwegii, ale także w przypadku poszukiwania pracy na całym świecie.

- Polecamy -