-9.8 C
Oslo
wtorek, 21 maja, 2024
motty_kredyty norweskie

Badania pokazują, że Norwegia jest najlepszym krajem dla pracujących kobiet

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez firmę SmartSurvey kraina fiordów jest najbardziej przyjaznym i perspektywicznym krajem dla pracujących kobiet. Co było bezpośrednim powodem tak dobrego wyniku Norwegii?

4 kryteria oceny

W badaniu pod uwagę wzięto takie czynniki jak dysproporcje w wynagrodzeniach kobiet oraz mężczyzn, procentowy udział kobiet jako siły roboczej oraz średnią liczbę dni, która potrzebna jest kobiecie na założenie firmy. Analizowano także całkowitą długość urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, liczoną w tygodniach.

Norwegia uzyskała bardzo wysokie noty we wszystkich 4 kategoriach, co pozwoliło jej uzyskać 1. miejsce w światowym rankingu. Tuż za nią uplasowała się Dania i zamykająca podium Finlandia.

W krainie fiordów odnotowano najniższe różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn, które wynoszą średnio 4,99%. 

Norwegia może poszczycić się także bardzo wysokim odsetkiem zatrudnionych kobiet – 46,99%.

Łączna ilość tygodni urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego wyniosła w tym kraju 91 tygodni. 

Także założenie firmy nie przysparza w Norwegii większych problemów. Wręcz przeciwnie. Według statystyk kobiety mają w krainie fiordów możliwość założenia własnej działalności w ciągu zaledwie 4 dni i przy nakładzie finansowym wynoszącym około 0,8% PKB per capita. 

Międzynarodowe statystyki

Co ciekawe, aż 4 na 5 krajów z największym odsetkiem pracujących kobiet, to kraje skandynawskie. Oprócz Norwegii w rankingu pod tym względem przodują takie państwa jak Dania, Szwecja oraz Finlandia.

Ogólne statystyki pokazują, że kraje europejskie stanowią najlepsze miejsce na podjęcie pracy przez kobiety. Aż 8 krajów z pierwszej 10 leży na Starym Kontynencie. Wśród nich znajdziemy wspomnianą powyżej skandynawską czwórkę, ale i Portugalię, Grecję, Słowację oraz Francję.

Z kolei za najgorsze miejsce pod względem zatrudnienia kobiet uważa się kraje Ameryki Południowej. Zwłaszcza Kolumbię, Meksyk oraz Chile.

- Polecamy -