-9.8 C
Oslo
poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

Bańka na norweskim rynku mieszkaniowym. Ceny nieruchomości w krainie fiordów wzrosły w styczniu o 3,2%

Ceny nieruchomości w kraju fiordów wzrosły w styczniu o 3,2%. Biorąc pod uwagę styczniowy wzrost, ceny domów wzrosły o 8,6% w ciągu ostatniego roku.

Po uwzględnieniu wahań sezonowych ceny wzrosły o 0,7% w styczniu, nowe dane zostały przedstawione przez firmę Eiendom Norge w środę. Zgodnie z prognozami, w styczniu można było zauważyć znaczący wzrost cen na rynku mieszkaniowym.

„Szczególnie duży wzrost odnotowano w Norwegii Wschodniej, Norwegii Południowej i Norwegii Południowo-Zachodniej” – zauważył Henning Lauridsen z Eiendom Norge.

W Oslo odbyło się ostatnio wiele licytacji nieruchomości. Lauridsen ostrzega jednak przed pochopnym kupowaniem nieruchomości w tym czasie: „Patrząc w przeszłość, widzimy, że takie zachowanie zwiększa ryzyko straty pieniędzy. Kiedy stopy procentowe wzrosną, ceny budowy nowych nieruchomości ustabilizują się na niższym poziomie. Nawet z zerowymi stopami procentowymi, istnieje górny pułap, jaki ceny nieruchomości mogą osiągnąć” – zapewnia.

Im większy jest popyt, tym większa podaż. Tak działa rynek. Kredyty obecnie są stosunkowo tanie, więc wiele osób decyduje się na zakup własnej nieruchomości. Nie należy jednak podejmować takich decyzji pochopnie, ponieważ gdy stopy procentowe ponownie wzrosną, a popyt będzie mniejszy, ceny nieruchomości również ulegną obniżeniu.

Mniej domów na sprzedaż

W styczniu w Norwegii sprzedano łącznie 6.903 domy, czyli mniej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Liczba ogłoszeń dotyczących sprzedaży nieruchomości mieszkalnych również była niższa niż rok temu. 

„W styczniu sprzedano znacznie mniej mieszkań w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Jednak spodziewamy się, że zarówno liczba nowych inwestycji na rynku, jak i liczba ich sprzedaży wzrosną w najbliższych miesiącach” – dodał Lauridsen.

Średnio cały proces sprzedaży nieruchomości w Norwegii trwał 60 dni w styczniu 2021 roku. To oznacza, że plasował się na podobnym poziomie, co w grudniu 2020 roku. Najkrótszy czas transakcji miał miejsce w stolicy kraju fiordów: średnio 22 dni, najdłuższy zaś w Ålesund i okolicach: 87 dni.

- Polecamy -