-9.8 C
Oslo
wtorek, 23 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

Banki w Norwegii – Jak działa norweski system bankowy?

Norwegia ma dobrze rozwiniętą gospodarkę, system socjalny, a mieszkańcy cieszą się wysoką jakością życia. Dotyczy to różnych aspektów życia, a w tym również systemu bankowego. Najlepszym potwierdzeniem tego jest szeroki zakres usług bankowych, jakie oferują te instytucje finansowe. Sprawdź, jak działają banki w Norwegii i poznaj ich najważniejsze zalety.

Jakie są rodzaje banków w Norwegii?

Na koniec 2021 roku w Norwegii działało 116 banków i 18 zagranicznych oddziałów – wśród nich najliczniejsze były banki komercyjne oraz oszczędnościowej. Dodatkowo suma ich aktywów wynosiła ok. 180% norweskiego PKB.

Warto wspomnieć, że banki w Norwegii są kontrolowane przez niezależny organ nadzoru finansowego, czyli Finanstilsynet. Ta instytucja nie tylko nadzoruje banki, ale też towarzystwa ubezpieczeniowe, zachowanie funduszy papierów wartościowych, agencje nieruchomości, agencje windykacyjne itp. Finanstilsynet ma przede wszystkim czuwać nad przestrzeganiem prawa przez poszczególne instytucje finansowe. Tym samym kontroluje norweski system bankowy, który składa się z trzech elementów – banku centralnego, banków komercyjnych i oszczędnościowych. Sprawdź, czym wyróżniają się poszczególne rodzaje banków.

Bank centralny

Norges Bank to państwowy Bank Norwegii, który odpowiada za emisję waluty narodowej, a także utrzymanie stabilności finansowej w kraju fiordów. W tym celu badane są okoliczności, które mogłyby doprowadzić do kryzysu w norweskim systemie finansowym.

Norweski bank centralny współpracuje też ze Służbą Kontroli Kredytów, a przede wszystkim sprawdza potencjalne ryzyka, co mogłoby wpłynąć na zachwianie płynności finansowej.

Banki komercyjne

Banki komercyjne w Norwegii są też nazywane biznesowymi, ponieważ specjalizują się w świadczeniu usług finansowych na rzecz korporacji lub podmiotów komercyjnych. Dotyczy to np. udzielania kredytów osobom prawnym. Niekiedy pełnią też funkcję pośredniczącą między dużymi przedsiębiorstwami a korporacjami. W Norwegii istnieje ok. 16 banków komercyjnych.

Banki oszczędnościowe

W Norwegii największą liczbę banków stanowią instytucje oszczędnościowe, co jest związane z tym, że z tych usług korzysta najliczniejsza grupa klientów. Oszczędnościowe banki w Norwegii zajmują się obsługą prywatnych klientów, udzielają kredytów pod zastaw, a do tego zajmują się obsługą depozytów osób fizycznych i prawnych. W kraju fiordów jest ponad 120 banków oszczędnościowych.

Jakie zalety mają banki w Norwegii?

Banki w Norwegii są chętnie wybierane nie tylko przez mieszkańców tego kraju, ale również zagranicznych pracowników i inwestorów. Przede wszystkim ze względu na dobrą sytuację finansową, w jakiej się znajdują. Dotyczy to m.in. ogromnej siły kapitałowej oraz nadwyżki płynności finansowej. Tak naprawdę odnosi się to do wszystkich banków w Skandynawii, ponieważ każdy z tych krajów jest silnie zintegrowany z Europą, a do tego mają otwarte gospodarki. Kraj fiordów może pochwalić się największym pod względem aktywów bankiem tego regionu – dotyczy to banku Nordea, który w 2021 roku notował aktywa na poziomie 570 mld euro.

Dobra sytuacja finansowa banków w Norwegii to nie jest jedyna zaleta, na jaką warto zwrócić uwagę. Choć z pewnością daje Ci to znacznie większą pewność podczas inwestowania lub oszczędzania pieniędzy. Warto też wspomnieć o praktycznych atutach tych instytucji np. dobrze rozwiniętej bankowości internetowej. Dzięki temu właściwie w ogóle nie musisz operować gotówką – zamiast tego możesz skorzystać z popularnych aplikacji mobilnych np. Wise.

Jeśli chcesz korzystać z banków w Norwegii także po to, by zacząć oszczędzać lub inwestować pieniądze, to powinieneś pamiętać o kolejnych zaletach tych instytucji np. stabilnej walucie i doskonałej opinii na światowym rynku. Norweskie banki tworzą też korzystny klimat do inwestowania, przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnej poufności. Nie będziesz też mieć problemów z założeniem konta, bo proces ten jest w pełni transparentny – dokładnie wiesz, jakie zasady musisz spełnić, żeby móc założyć konto bankowe jako pracownik z zagranicy.

3 największe banki w Norwegii

Chcesz założyć konto lub wziąć kredyt w norweskim banku? Do dyspozycji masz sporo ofert i banków. Dlatego musisz dokładnie przeanalizować przedstawione propozycje, żeby wybrać najkorzystniejszą opcję. Przedstawiamy Ci 3 największe banki, które spotkasz w wielu miastach Norwegii.

SpareBank

SpareBank 1 to jeden z najpopularniejszych banków w Norwegii, który jest przeznaczony przede wszystkim do obsługi codziennych wydatków. Możesz za darmo założyć konto i korzystać z bankowości online. Pamiętaj tylko o tym, że musisz zapłacić za kartę.

Nordea

Bank Nordea to kolejny ważny bank w Norwegii. Korzystanie z konta w tej instytucji nie jest darmowe – miesięcznie musisz zapłacić ok. 25 NOK. W ramach tej opłaty możesz skorzystać z karty bankowej, płatności mobilnych, aplikacji bankowej i kont czekowych.

DBN

DNB Bank umożliwia założenie rachunku, korzystanie z karty i bankowości internetowej – wszystkie te usługi są darmowe. Nie będziesz też mieć problemów z wypłacaniem pieniędzy w Norwegii i za granicą.

Sprawdź oferty kredytowe banków

Podczas poszukiwań banku w Norwegii koniecznie weź pod uwagę poszczególne oferty kredytowe banków. Warto porównać oferty, nawet jeśli nie planujesz wziąć kredytu już teraz. W Norwegii działa wiele banków, które oferują kredyty dla Polaków, dlatego otrzymanie wsparcia finansowego nie powinno stanowić problemu, pod warunkiem, że spełniasz podstawowe kryteria.

Jeżeli otworzyłeś konto w banku i po fakcie okazało się, że Twój bank nie ma korzystnej oferty kredytowej, to nic straconego! Możesz wnioskować o kredyt w innym banku (a nawet w kilku). By zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu w Norwegii, zalecane jest wnioskowanie nawet w kilku bankach jednocześnie. Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz tego robić osobiście. W Norwegii działają specjalistyczne firmy, które pomogą Ci przejść przez cały proces, wyślą Twój wniosek do wielu banków jednocześnie, a następnie przedstawią Ci zestawienie ofert. W ten sposób masz możliwość wybrania tej najkorzystniejszej.

- Polecamy -