test
11.4 C
Oslo
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
motty_kredyty norweskie

Całkowity lockdown Bergen i zaostrzenie restrykcji w okolicznych gminach

Norweski rząd wprowadził prawie całkowity lockdown w Bergen, Kvam i Ulvik po wykryciu przypadków zakażenia brytyjską odmianą koronawirusa. Zaostrzenie środków do walki z epidemią będzie dotyczyło również 10 innych gmin.

Nowe obostrzenia weszły w życie od godziny 18:00 w niedzielę i początkowo będą obowiązywać przez 2 tygodnie. Jak stwierdził minister zdrowia i opieki Bent Høie, restrykcje zostały wprowadzone, aby zweryfikować ogólny obraz sytuacji epidemicznej w poszczególnych gminach. 

Jak przyznaje Høie: „Musimy wprowadzić surowsze środki do walki z bardziej zaraźliwymi wariantami koronawirusa w gminach, w których wykryliśmy ich ogniska. Naszym celem jest opóźnienie rozprzestrzeniania się tych bardziej zaraźliwych odmian”

Nowe obostrzenia

Trzy gminy najbardziej dotknięte nowymi restrykcjami – Bergen, Kvam i Ulvik – wdrażają w życie te same obostrzenia, co niedawno Oslo i niektóre gminy we wschodniej Norwegii. Wedle przyjętej nomenklatury jest to tzw. Ring 1. Jak mówią politycy, sytuacja w Bergen jest skomplikowana i wymaga wdrożenia konkretnych działań. Przez cały weekend trwały dyskusje na temat walki z epidemią w rejonach, w których odnotowano przypadki zakażeń nowymi mutacjami koronawirusa. 

Przedszkola i szkoły

Nowe restrykcje oznaczają, że przedszkola, szkoły podstawowe i średnie będą funkcjonowały według czerwonego, wysokiego poziomu zagrożenia epidemicznego. Dodatkowo w razie potrzeby lokalne władze zajmujące się kontrolą zakażeń mogą podjąć decyzję o zamknięciu niektórych placówek i wprowadzeniu nauki w trybie zdalnym.

Zamknięte sklepy, obowiązkowe maseczki w miejscach publicznych

Nowe obostrzenia obejmują także centra handlowe, domy towarowe oraz sklepy. Są jednak pewne wyjątki, do których zaliczają się:

  • apteki,
  • drogerie,
  • sklepy spożywcze,
  • Vinmonopolet,
  • punkty sprzedaży prasy,
  • sklepy zoologiczne i inne handlujące artykułami pierwszej potrzeby dla zwierząt (np. pasze),
  • stacje benzynowe,
  • salony optyczne,
  • sklepy z artykułami rolniczymi.

Sklepy i centra handlowe towarowe mogą pozostać otwarte tylko w celu odbioru zamówień pod warunkiem, że zachowane zostaną najwyższe środki bezpieczeństwa reżimu sanitarnego. W miejscach publicznych obowiązuje nakaz noszenia maseczek ochronnych, dotyczy to także komunikacji, w tym również taksówek.

Wydarzenia kulturalne i rekreacja

W rejonach szczególnie zagrożonych wybuchem epidemii siłownie, biblioteki, baseny, muzea, kina, sale bingo i wszystkie tego typu miejsca muszą być zamknięte. Wszelkie wydarzenia kulturalne, imprezy na świeżym powietrzu, jak i w pomieszczeniach, są odwołane. Wyjątek stanowią pogrzeby oraz pochówki.  

Organizacja zajęć rekreacyjnych dla dzieci i dorosłych jest obecnie zabroniona. Ponadto osoby, których fizyczna obecność w miejscu zatrudnienia nie jest konieczna, obowiązkowo przechodzą w tryb pracy zdalnej.

Restauracje

Punkty gastronomiczne mogą działać jedynie na wynos. Otwarte pozostają restauracje hotelowe, które mogą obsługiwać wyłącznie gości danego hotelu. We wszystkich punktach gastronomicznych obowiązuje zakaz sprzedaży napojów alkoholowych.

Rząd zaleca unikać kontaktów towarzyskich

W wyniku zagrożenia epidemicznego rząd zaleca, aby na pewien czas zrezygnować z bezpośrednich kontaktów towarzyskich. Każdy powinien unikać gości, choć spotkania nie są bezwzględnie zabronione. Politycy apelują jednak o rozwagę i odradzają także przemieszczenie się bez potrzeby.

Rygorystyczne obostrzenia w okolicznych gminach

Surowe środki kontroli zakażeń są również wprowadzane w dziesięciu okolicznych gminach (Ring 2): Alver, Askøy, Bjørnafjorden, Eidfjord, Osterøy, Samnanger, Ullensvang, Vaksdal, Voss i Øygarden.

Tam przedszkola, szkoły podstawowe i średnie nadal będą funkcjonować na poziomie „żółtym”. W przypadku imprez obowiązują przepisy krajowe i nadal można organizować zajęcia sportowe dla dorosłych. Dotyczy to również różnego rodzaju szkoleń w małych grupach. 

Podobnie jak w przypadku tzw. Gmin Ring 1, zamknięte są centra handlowe i domy towarowe. Dotyczy to także sklepów, z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek i szeregu innych punktów sprzedaży niezbędnych towarów. Restauracje i inne punkty gastronomiczne w tych gminach mogą pozostać otwarte, ale obowiązuje w nich zakaz serwowania alkoholu.

Przy zachowaniu reżimu sanitarnego dozwolone są rehabilitacje, czynne mogą być ośrodki narciarskie. Salony fryzjerskie i kosmetyczne również pozostają otwarte, o ile spełniają wszelkie wymogi bezpieczeństwa. Pracownicy takich punktów muszą nosić maseczki ochronne, gdy nie ma możliwości zachowania przynajmniej dystansu 1 metra od pozostałych osób znajdujących się w pomieszczeniu.

Zaleca się unikanie bezpośrednich kontaktów towarzyskich, choć dozwolone jest przyjmowanie gości w domu, ale nie więcej niż 5 osób jednocześnie. 

- Polecamy -