-9.8 C
Oslo
wtorek, 21 maja, 2024
motty_kredyty norweskie

Ceny prądu w Norwegii idą w górę

W poniedziałek 1 lutego cena energii elektrycznej w ciągu kilku godzin podskoczyła do 2.60 NOK za kilowatogodzinę. Sprawca? Wyjątkowo mroźna zima. Według danych Instytutu Meteorologicznego zeszły styczeń był najzimniejszy od 10 lat! Niskie temperatury niosą za sobą wysokie zużycie prądu, a ponadto ograniczenia z przepustowością sieci energetycznej. 

Od początku lutego można było zaobserwować dynamiczne skoki w cenach za prąd. We wtorek cena za kilowatogodzinę wynosiła w granicach 1.50 NOK. Było to w godzinach porannych, między 8:00 a 9:00. Z kolei dzień później o analogicznej porze cena za kilowatogodzinę przekroczyła 2 NOK. 

Wyjątkowa sytuacja

Jak ocenia ekspert, Edgeir Aksnes, dyrektor generalny w firmie energetycznej Tibber: „Rzadko zdarza się, że widzimy tak ekstremalne skoki cen energii elektrycznej. W takich przypadkach używaj prądu rozważnie przez cały dzień”. 

Aksnes zauważa, że wysokie ceny prądu mogą nieść za sobą konsekwencje dla wielu mieszkańców Norwegii. Bjørnar Moxnes, przewodniczący lewicowej partii Rødt, uważa, że rząd powinien wdrożyć dodatkowe działania, mające na celu wsparcie obywateli w tej trudnej sytuacji. 

Co zrobić, żeby płacić mniej?

Podwyżki prądu odbijają się na grubości portfela każdego. Niektóre osoby, zwłaszcza w trudnej sytuacji finansowej, są szczególnie narażone na dodatkowe obciążenie z tego powodu. Istnieją jednak proste sposoby, które pozwolą Ci zaoszczędzić na rachunku za prąd. Spróbuj:

  • korzystać z energii elektrycznej, gdy minie szczyt cenowy. Rozplanuj sobie pranie i zmywanie w zmywarce w taki sposób, aby uniknąć najwyższych opłat;
  • sprawdź, czy we wszystkich pomieszczeniach masz żarówki energooszczędne – pozwalają one w dużym stopni zredukować opłaty za prąd;
  • postaraj się unikać prysznica bezpośrednio przed wzrostem cen – podgrzewacz do wody ciągnie dużo prądu, a co gorsza: jeszcze przez pewien czas po użyciu;
  • staraj się ograniczyć korzystanie ze sprzętów elektrycznych: jeśli korzystasz z laptopa, wyłącz telewizor grający w tle. Takie proste triki pozwolą Ci zachować więcej środków na koncie;
  • jeśli jesteś właścicielem auta elektrycznego, włącz opcję inteligentnego ładowania. Postaraj się też, w miarę możliwości, rzadziej wsiadać za kierownicę.
- Polecamy -