11.4 C
Oslo
środa, 12 czerwca, 2024
motty_kredyty norweskie

Ciąg dalszy ograniczeń w Oslo

Nadzieje na poluzowanie środków zapobiegawczych na terenie Oslo okazały się płonne. W wyniku wzrostu liczby zakażeń w obrębie norweskiej stolicy radny miasta Raymond Johansen (AP) ogłosił 28 lutego wprowadzenie zwiększonych restrykcji. Będą one obowiązywać na terenie miasta od północy 2 marca do 15 marca włącznie.

Gwałtowny wzrost zakażeń brytyjską odmianą wirusa

Jak donosi FHI, brytyjska odmiana wirusa SARS-CoV-2 obejmuje obecnie 50-70% przypadków zakażeń w Oslo. W piątek 26 lutego w stolicy Norwegii odnotowano 245 nowych infekcji koronawirusem, co stanowi najwyższy dzienny wskaźnik zakażeń od listopada. Najwięcej przypadków zachorowań zarejestrowano w Stovner, dzielnicy Alna i Grorud.

Według Johansena  – „Obserwowany obecnie wzrost infekcji jest konsekwencją importu mutacji koronawirusa, które rozprzestrzeniają się szybciej niż poprzednie warianty. Oznacza to, że musimy teraz zaostrzyć środki kontroli zakażeń, zgodnie z zaleceniami krajowych organów ds. zdrowia. Mieszkańcy Oslo od dawna biorą na siebie wielką odpowiedzialność, ale teraz musimy prosić o jeszcze więcej”.

Wzmożone rygory

Według rozporządzenia radnych, którzy od 18 lutego mają prawo do podejmowania decyzji w tej materii na podstawie krajowych zaleceń, przepisy obowiązujące na terenie Oslo są następujące:

  • Zamknięte zostaną wszystkie restauracje. Lokale mogą realizować zamówienia na wynos.
  • Zamknięte będą galerie handlowe oraz wszystkie sklepy, oprócz wyszczególnionych na liście państwowej (sklepy spożywcze, apteki i sklepy monopolowe).
  • Nie zaleca się organizowania zajęć na świeżym powietrzu dla osób dorosłych w wieku powyżej 20 lat.
  • Nie będą działać galerie sztuki.
  • Imprezy plenerowe są zabronione.
  • W liceach poziom czerwony zostanie wprowadzony od poniedziałku 1 marca. Uczniowie przechodzą tym samym na nauczanie zdalne.
  • Rada miasta od 8 marca wprowadza masowe badania uczniów i zwiększa liczbę testów dla nauczycieli.
  • Aby kontrolować infekcje na placach budowy, Oslo wprowadza własne przepisy ustawowe z jasnymi zasadami kontroli zakażeń w tej sferze. Ich umyślne lub rażące naruszenie będzie podlegać karze pozbawienia wolności do 6 miesięcy. Nowe przepisy zostaną połączone ze zwiększoną ilością testów wykonywanych na placach budowy.
  • Władze miasta zalecają, aby unikać prywatnych spotkań i wizyt w domach.

Większa ilość testów i szczepień

Oprócz wprowadzenia restrykcji, władze miasta przewidują także położenie większego nacisku na wykonywanie testów. Oslo chce w pełni wykorzystać swoje możliwości w tym zakresie.

Oslo obecnie zajmuje 279 miejsce pod kątem odsetka zaszczepionych mieszkańców. Radni podkreślają, że pragną większej ilości szczepień. Miasto uzależnione jest w tej kwestii od dostaw i decyzji rządowych. Radny ds. zdrowia Robert Steen wraca uwagę na niezbędne poprawki w polityce rozdysponowywania szczepionek. Według niego większa ich ilość powinna trafiać do obszarów z wysoką ilością zakażeń.

- Polecamy -