Free Porn
xbporn
28.5 C
Oslo
wtorek, 16 lipca, 2024

Czy milionowe premie w zarządzie linii lotniczych Norwegian pochodziły z rządowej zapomogi?

Linia lotnicza Norwegian przetrwała ciężki okres pandemii w głównej mierze dzięki potężnemu zastrzykowi gotówki od państwa. Skąd pochodziły wobec tego fundusze na premie retencyjne podczas procesu restrukturyzacji?

Łącznie 30,3 mln NOK premii

Według doniesień gazety Dagens Næringsliv każdy z dwóch najwyżej postawionych kierowników linii lotniczej Norwegian – Jacob Schram i Geir Karlsen – otrzymał w maju po 11 mln NOK premii.

Informacja ta została potwierdzona przez Lars’a Boilesen’a, który pełnił rolę przewodniczącego w komitecie ds. wynagrodzeń w zarządzie.

Według doniesień pozostali członkowie zarządu otrzymali w ramach premii 9-krotność swojej miesięcznej pensji. Jak twierdzi Boilesen w rozmowie z E24 – łączna suma premii w liniach lotniczych Norwegian wyniosła więc 30,3 mln NOK

Jak donoszą norweskie źródła, były to tzw. „premie na zatrzymanie” kluczowych pracowników. Wszystko po to, aby nie opuścili Norwegiana w samym środku kryzysu.

Norweski rząd domaga się wyjaśnień

Jak oznajmiła minister handlu i przemysłu, Iselin Nybø – „Nie poinformowano nas, ani nie poproszono o wyrażenie zgody na premie dla starszych pracowników, podczas gdy firma korzystała z państwowego programu […]”.  Według niej reputacja linii lotniczych Norwegian została tym samym poważnie nadszarpnięta, a odbudowanie jej i wyjaśnienie zaistniałej sytuacji może być teraz ich najważniejszym zadaniem.

Według Nybø – „Wiosną 2020 roku Norwegian uzyskał dostęp do 3 miliardów NOK. W listopadzie tego samego roku firma poprosiła o dodatkowe miliardy. […] Kiedy Norwegian wychodził z procesu restrukturyzacji, państwo zgodziło się wnieść swój wkład. Suma tego wszystkiego przyczyniła się do przetrwania Norwegii jako firmy”.

Czy pieniądze na „przetrwanie” przeznaczone zostały tym samym po części na premie dla zarządu? 

Linie lotnicze Norwegian stanowczo zaprzeczają tym przypuszczeniom w swoim najnowszym oświadczeniu. Jak czytamy w piśmie – „Państwo jako pożyczkodawca nie poniosło kosztów premii retencyjnych. Odbudowa została zakończona, a nowy kapitał zakładowy został podniesiony w maju 2021 roku”.

- Polecamy -