-9.8 C
Oslo
środa, 27 marca, 2024
motty_kredyty norweskie

Deichman Bjørvika w Oslo okrzyknięta najlepszą biblioteką publiczną na świecie

Nagroda Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotecznych (IFLA) co roku przyznawana jest najlepszej nowej bibliotece publicznej. Pierwsze miejsce w tegorocznej edycji konkursu otrzymała norweska Deichman Bjørvika, która znajduje się w centrum Oslo.

Biblioteka światowej klasy

Deichman Bjørvika został otwarta w czerwcu 2020 roku i powstała w ramach wspólnego projektu dwóch pracowni architektonicznych – Lund Hagem i Atelier Oslo. Dotychczas nagrodzono ją już serią tytułów – m.in. Biblioteki Roku 2020 oraz Betongtavlen 2020.

Dokładnie 19 sierpnia 2021 roku do norweskiej perły architektonicznej trafiło kolejne wyróżnienie – Nagroda Biblioteki Publicznej Roku 2021. Wśród jej głównych rywali znalazły się takie takie biblioteki jak m.in. Marrickville Library w Australii, Het Predikheren w Belgii, Forum Groningen w Holandii oraz Ningbo New Library w Chinach.

Deichman Bjørvika
Deichman Bjørvika znajduje się tuż przy porcie w Oslo.
[Zdjęcie: Erik Thallaug]

„Nagroda Biblioteki Publicznej Roku polega na oddaniu hołdu wzorom do naśladowania, a zwycięska biblioteka – Deichman Bjørvika – jest tego wspaniałym przykładem. Piękny i imponujący budynek, który służy jako latarnia morska dla przyszłych budynków bibliotecznych. Deichman Bjørvika z nawiązką spełnia kryteria nagrody, a międzynarodowe jury było pod szczególnym wrażeniem tego, jak budynek łączy świadomość ekologiczną z architektonicznym stylem […]” – powiedział główny przewodniczący konkursowego jury, Jakob Lærkes.

Szereg technologicznych innowacji na miarę XXI wieku

Wśród głównych kryteriów konkursowych znalazły się nie tylko kwestie architektoniczne, ale również technologiczne rozwiązania, które są obecne w budynku biblioteki.

Jak zwraca uwagę Martin Brøchner-Mortensen, przedstawiciel firmy Systematic, która jest fundatorem nagrody w konkursie – „Deichman Bjørvika to coś więcej niż tylko klejnot architektury w stolicy Norwegii. To inteligentna konstrukcja, która opiera się na w pełni automatycznym systemie sortowania książek, który umożliwia pracownikom spędzanie czasu na obsłudze obywateli, a nie tylko na zajmowaniu się książkami […]”.

Istotną kwestią, która przyświecała architektom projektującym Deichman Bjørvika był także zrównoważony rozwój. Jak powiedział bowiem jeden z członków jury – Santi Romero Garuz – „Oprócz spektakularnego designu z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, dobór materiałów, rozwiązań energetycznych i wielofunkcyjne pomieszczenia świadczą o tym, że biblioteka została zbudowana z myślą o zrównoważonym rozwoju – i przyszłości”.

Deichman Bjørvika – biblioteka w Oslo
Wnętrze tegorocznej najlepszej biblioteki publicznej na świecie. [Zdjęcie: Håkon Mosvold Larsen/NTB/Aftenposten]

Wyróżniona biblioteka ma aż 13 500 metrów kwadratowych powierzchni oraz 6 kondygnacji. Znajdziemy w niej 450 000 różnych materiałów, z których większość udostępniana jest wypożyczającym przy pomocy systemu samoobsługowego.

Do zwycięskiej biblioteki powędrowała także nagroda pieniężna – 5 000 USD.

- Polecamy -