-9.8 C
Oslo
wtorek, 21 maja, 2024
motty_kredyty norweskie

E-papierosy w Norwegii tylko od 25 roku życia?

Norweskie Ministerstwo Zdrowia ma w planach wprowadzenie ograniczeń w kwestii elektrycznych papierosów. Czego możemy się w związku z tym spodziewać?

Przeciwdziałanie nałogom

Jak twierdzi norweski minister zdrowia Bent Høie, e-papierosy w znaczny sposób mogą zachęcać młodych ludzi do wejścia w nałóg.

„Dlatego składam teraz do konsultacji propozycje bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących e-papierosów, które ochronią dzieci i młodzież przed uszczerbkiem na zdrowiu i zapobiegną uzależnieniu nowych pokoleń od nikotyny” – stwierdził Høie.

Obecnie elektroniczne papierosy zawierające nikotynę nie są legalne na terytorium krainy fiordów, lecz prawo w tej kwestii ulegnie zmianie na początku następnego roku. Właśnie wtedy w życie wejdzie nowa dyrektywa tytoniowa.

e-papieros
Zakaz ma również dotyczyć palenia wyrobów tytoniowych w samochodzie, w którym pasażerami są dzieci.

W planach jest m.in. zwiększenie ilości przestrzeni, które zakazują palenia (zarówno klasycznych papierosów, jak i tych elektrycznych) oraz zakaz sprzedaży e-papierosów osobom, które mają mniej niż 25 lat.

Koniec z aromatem?

Norweski rząd przewiduje także wprowadzenie zakazu aromatyzowania. Według przypuszczeń polityków bardzo często szeroki wybór smaków dodatkowo zachęca młodych ludzi do spróbowania wyrobów nikotynowych. Może także powodować złudne wrażenie, że tego typu produkty są mniej szkodliwe.

Jak podsumował najnowsze plany Høie – „Szczególnie ważne jest, aby e-papierosy z nikotyną nie stały się dla młodych ludzi bramą do używania tytoniu. Wiemy, że ograniczenia wiekowe są bardzo skutecznym narzędziem zapobiegania […]. Ustalając granicę wieku na 25 lat, chronimy młodych ludzi, ale nie zakazujemy dorosłym palaczom wybierania e-papierosów.” 

- Polecamy -