Według norweskiej premier mniejszości w krainie fiordów muszą stawiać czoła różnorodnym formom dyskryminacji – zarówno tym formalnym jak i nieformalnym. Głowa rządu twierdzi, że państwo pracuje nad usunięciem z przestrzeni publicznej tego typu praktyk.
Nierówne szanse
Solberg zwraca uwagę na uprzedzenia, które bywają nieraz nieuświadomione w norweskim społeczeństwie. Jednocześnie premier stara się jednak unikać terminu „rasizm strukturalny” w odniesieniu do zjawisk występujących w Norwegii.
Jak tłumaczyła w wywiadzie z Nettavisen – „[…] nie powinniśmy używać terminu »rasizm strukturalny«, ponieważ ludzie tak naprawdę nie rozumieją, co to jest. Jeśli myślisz o tym, że nasz kraj nieumyślnie wprowadził system, który sprawia, że ludzie czują, że nie mają takiej samej szansy, ponieważ mają inny kolor skóry, pochodzenie etniczne, religię lub inne imię – to taki system istnieje w naszym społeczeństwie”.
Przykładów tego typu dyskryminacji według Solberg należy szukać już na płaszczyźnie składanych przez potencjalnych pracowników aplikacji. Jak mówi, działy HR w firmach powinny wciąć pod lupę to, czy aby wystarczająco dobrze działają w temacie różnorodności w przedsiębiorstwach. Według premier Norwegii istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że nieraz firmy tracą naprawę godne uwagi talenty ze względu na uprzedzenia występujące w społeczeństwie.
Zapowiedź zdecydowanych działań
Premier krainy fiordów zaznaczyła także, że władza ma zamiar przeciwdziałać jakimkolwiek formom dyskryminacji.
MOTTY. WIĘKSZA SZANSA NA KREDYT
Wspomnijmy, że problem nierównych szans w dużej mierze dotyczy społeczności muzułmańskiej. Według ankiety opublikowanej przez Nettavisen aż 34% Norwegów zadeklarowało nastroje antymuzułmańskie, natomiast 40% ankietowanych stwierdziło, że muzułmanie stanowią poważne zagrożenie dla norweskiej kultury.
Plan norweskiego rządu dotyczący walki z dyskryminacją będzie oparty w głównej mierze na promowaniu międzykulturowego dialogu, a także poszerzaniu wiedzy na temat grup mniejszościowych wśród Norwegów.