Free Porn
xbporn
28.5 C
Oslo
wtorek, 16 lipca, 2024

Ile da się odłożyć w Norwegii. Prognozy na 2024.

W czasach inflacji i czającego się za rogiem kryzysu posiadanie oszczędności to absolutna konieczność. Tzn. poduszka finansowa, czyli suma pieniędzy pokrywająca wydatki z kilku miesięcy, to zabezpieczenie finansowe, które może ochronić Twój budżet rodzinny w razie utraty pracy czy pojawienia się nieprzewidzianych wydatków. Pytanie brzmi, ile da się odłożyć w Norwegii w 2023 roku? Sprawdźmy także, jakie są prognozy na 2024 rok w kwestii oszczędzania, mieszkając w Norwegii.

Oszczędności w Norwegii – ile pieniędzy można zaoszczędzić w Norwegii w 2023 roku?

Zwróćmy uwagę na to, jak kształtował się poziom oszczędności Norwegów w ostatnich latach. Według Statistisk sentralbyrå, czyli Norweskiego Urzędu Statystycznego, stopa oszczędności w gospodarstwach domowych w Norwegii w ostatnich latach – 1999-2022 r. wynosiła średnio 6%. Norwedzy w ciągu ostatnich lat byli w stanie gromadzić oszczędności, które miały stanowić zabezpieczenie w razie nagłego pogorszenia ich sytuacji finansowej.

Szczególnie wysoka stopa oszczędności kształtowała się w 2020 roku – według SSB było to aż 19,30%. Rozpoczęcie pandemii koronawirusa sprawiło, że Norwedzy częściej decydowali się na pozostawienie pieniędzy na swoich kontach w banku, niż na wydawanie ich na konsumpcję. Jednak już w 2022 roku wartość ta znacząco zmalała, a stopa oszczędności ukształtowała się na wyjątkowo niskim poziomie, czyli -3,5%. Z kolei zgodnie z danymi z czerwca 2023 roku stopa oszczędności w Norwegii wynosiła 2,4%, nadal jest bardzo niskim poziomem i wyraźnie pokazuje, że Norwedzy mają problem z gromadzeniem oszczędności w ostatnich latach.

Co miało wpływ na obniżenie oszczędności Norwegów w ostatnich latach?

Realne obniżenie oszczędności Norwegów wiąże się z kilkoma ważnymi aspektami, takimi jak:

  • obniżenie wartości produktów norweskiego pochodzenia – notowana jest największa obniżka w ostatnich 8 miesiącach;
  • utrzymująca się inflacja;
  • obniżenie produkcji w sektorze przemysłu w Norwegii;
  • prognozowane podwyższenie stopy procentowej.

Wysokie koszty życia w Norwegii przyczyniają się w dużej mierze do zmniejszenia oszczędności Norwegów. To szczególnie duży problem wśród osób młodych, które dopiero rozpoczynają dorosłe życie i planują w najbliższej przyszłości wziąć kredyt hipoteczny na zakup swojego pierwszego mieszkania. W takiej sytuacji zaoszczędzenie pieniędzy na wkład własny stanowi nie lada wyzwanie. Do tego wszystkiego wzrastają także ceny nieruchomości, zwłaszcza w dużych miastach, co dodatkowo utrudnia zakup mieszkania. Dlatego polityka mieszkaniowa to spore wyzwanie, przed którym stoi norweski rząd.

Oszczędności w Norwegii w 2024 r. – prognozy

Ile da się odłożyć w Norwegii w 2024 roku? Przeanalizujmy także prognozy, jakich należy się spodziewać w kolejnym roku w kontekście gromadzenia oszczędności przez Norwegów.

Zgodnie z prognozami na 2024 rok norweska gospodarka ma kształtować się na stabilnym poziomie. Jednak zmiany w Europie i na świecie mogą wpływać na norweską gospodarkę, szczególnie wojna na Ukrainie. Jeśli chodzi o rynek nieruchomości, to należy spodziewać się dalszych podwyżek cen. Dlatego zakup pierwszego mieszkania może być sporym wyzwaniem.

Wszystko wskazuje na to, że stopa oszczędności Norwegów w kolejnych latach ponownie zacznie wzrastać.

Oszczędzanie pieniędzy w Norwegii – sprawdzone metody

Chcesz dowiedzieć się, jak oszczędzać pieniądze w Norwegii pomimo trudnej sytuacji gospodarczej? Przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą w zwiększeniu oszczędności i w konsekwencji w ukształtowaniu poduszki finansowej.

Oto sprawdzone metody, jak zwiększyć oszczędności w Norwegii:

  • Kontrola własnych finansów – Zacznij od analizy własnych finansów. Stwórz budżet, w którym wyznaczysz prognozowane przychody i wydatki. Dzięki temu będziesz w stanie określić również, ile procent swojego wynagrodzenia możesz przeznaczyć na gromadzenie oszczędności, np. na poduszkę finansową. Prowadzenie domowego budżetu w taki sposób sprawi, że zaczniesz skutecznie monitorować swoją sytuację finansową.
  • Konta oszczędnościowe i lokaty – dobrym sposobem na lokowanie i gromadzenie oszczędności jest korzystanie z dostępnych produktów finansowych, takich jak konta oszczędnościowe i lokaty.  Im wyższe będzie oprocentowanie lokaty i konta oszczędnościowego, tym będziesz gromadzić większe oszczędności.
  • Inwestycja w nieruchomości – Pomimo rosnących cen nieruchomości nadal uznaje się, że inwestowanie w nieruchomości w Norwegii jest opłacalne. Inwestycja w nieruchomości uznawana jest za opłacalną w perspektywie długoterminowej. Zatem może być dobrym sposobem na lokowanie oszczędności i zwiększenie ich wartości w kolejnych latach.
  • Inne sposoby na oszczędzanie pieniędzy w Norwegii – Warto rozważyć także korzystanie z komunikacji publicznej oraz robić zakupy z głową, w tym unikać impulsywnych zakupów. Najlepszym sposobem jest inwestowanie oszczędności w edukację i rozwój, które pozwolą na podnoszenie kwalifikacji, a w konsekwencji zwiększą szansę na pięcie się po drabinie zawodowej. W ten sposób zyskujemy możliwość otrzymania wyższego wynagrodzenia oraz zwiększenia swoich oszczędności.
- Polecamy -