-9.8 C
Oslo
środa, 15 maja, 2024
motty_kredyty norweskie

Ile zarabia spawacz? Zarobki spawacza w Europie

W ostatnich latach zawód spawacza stał się bardzo opłacalny, dlatego coraz więcej osób decyduje się na pracę w tej branży. Wykwalifikowani pracownicy bez problemu znajdą zatrudnienie w Polsce, jak i za granicą. Nie ukrywamy, że praca w spawalnictwie na zachodzie Europy jest jedną z lepszych możliwości zarobku! Wynagrodzenie spawaczy bywa naprawdę imponujące! Z roku na rok coraz więcej osób z fachem spawacza w ręku emigruje na Zachód w pogoni za obiecującą stawką. W tym artykule dowiesz się, ile zarabia spawacz w Europie.

Ile zarabia spawacz w Polsce i za granicą?

Popyt na pracowników branży spawalniczej stale rośnie. Pracodawcy poszukują mniej lub bardziej wykwalifikowanych spawaczy, proponując konkurencyjne stawki, a także atrakcyjne warunki pracy. Jeśli posiadasz kwalifikacje do wykonywania tego zawodu, zastanów się nad migracją zarobkową. Największy wybór ofert pracy dla spawacza znajdziesz na europa.jobs! W dalszej części artykułu znajdziesz informację o tym, jakie stawki oferują zagraniczne firmy w poszczególnych krajach europejskich.
Warto zaznaczyć, że podane przez nas kwoty wynagrodzeń są uśrednione. Każdy pracodawca (nawet w obrębie tego samego kraju) może zaproponować inną stawkę. Na wysokość wynagrodzenia wpływa wiele czynników. Jakich? Spieszymy z odpowiedzią!

  • Proponowana stawka za pracę w spawalnictwie zależy przede wszystkim od doświadczenia zatrudnianego pracownika. Osoby posiadające kilka lat pracy w tym zawodzie, mogą liczyć na większe zarobki. Początkujący spawacze zaczynają pracę od niższej stawki, lecz z biegiem czasu mogą spodziewać się podwyżki. 
  • Innym niezmiernie ważnym czynnikiem jest wielkość firmy oraz jej kapitał. Stawki w mniejszych zakładach na pewno będą różnić się od tych proponowanych w wielkich przedsiębiorstwach. Jednak może to być minimalna różnica. 
  • Różnice w zarobkach spawaczy mają też ścisły związek z lokalizacją firmy. Większe miasta oferują wyższe stawki i analogicznie – mniejsze miasta mogą proponują niższą płacę. Niezależnie od tego, stawka nadal pozostaje bardzo atrakcyjna! 
  • Ważne! Obecnie najlepszą opcja dla spawaczy jest wyspecjalizowanie się w metodzie MIG/MAG lub TIG, bowiem na takich specjalistów jest teraz największe zapotrzebowanie.

Zarobki spawacza w Niemczech

Podstawowe wynagrodzenie brutto dla spawacza specjalizującego się w metodzie MIG/MAG wynosi średnio 1800-4000 euro miesięcznie. W związku z powyższym, stawka godzinowa mieści się w przedziale od 12 do 17 euro. Dla porównania, spawaczowi TIG proponuje się stawkę godzinową wynoszącą ok. 10-17 euro.
Spawacz specjalizujący się w metodzie AUTOGEN zarabia 10-13 euro za godzinę. Jego wynagrodzenie miesięczne plasuje się na poziomie 1600-2000 euro brutto. Tak jak wspominaliśmy wyżej, wysokość wynagrodzenia zależy od umiejętności. Doświadczeni spawacze mogą zarabiać nawet 22 euro za godzinę. Dodatkowo, wiele firm z tej branży zapewnia bezpłatne lub niedrogie zakwaterowanie dla swoich pracowników.  Należy pamiętać, że większość pracodawców wymaga znajomości języka niemieckiego oraz prawa jazdy kategorii B. 

Zarobki spawacza w Holandii

Wynagrodzenie dla spawacza MIG/MAG w Holandii wynosi około 1900-2500 euro brutto na miesiąc, czyli od 12 do 15,50 euro za godzinę. Spawacz TIG może zarobić 13-15 euro brutto za godzinę. Holenderscy przedsiębiorcy poszukują też spawaczy specjalizujących się w metodzie 111, proponując im zarobki w granicach 10,5-13 euro brutto za godzinę. W Holandii, dobrze wykwalifikowani pracownicy mogą liczyć na miesięczną wypłatę rzędu 3200 euro (20 euro za godzinę). 
Większość holenderskich firm zapewnia swoim pracownikom zakwaterowanie oraz bezpłatny dojazd do pracy. Pracodawcy nie wymagają znajomości języka holenderskiego. W tym wypadku, to znajomość niemieckiego lub angielskiego jest brana pod uwagę podczas rekrutacji. Prawo jazdy kategorii B jest mile widziane, a w większości przypadków wymagane. 

Zarobki spawacza we Francji

Spawacz MIG/MAG we Francji zarabia około 2000-2500 euro miesięcznie (około 13-17,8 euro za godzinę), w zależności od doświadczenia i umiejętności. Spawacz TIG, który przepracował w zawodzie 2 lata i nie posługuje się językiem francuskim może oczekiwać pensji rzędu 1600-2000 euro miesięcznie (10-13 euro za godzinę). 
Decydując się na pracę we Francji, należy pamiętać o tym, że wymiar czasu pracy w tym kraju wynosi 35 godzin, a nie 40 godzin! Z uwagi na ten fakt, musimy się liczyć z tym, że wynagrodzenie miesięczne może być nieco niższe. 
Większość francuskich pracodawców zapewnia bezpłatny dojazd do pracy, wypożyczenie samochodu służbowego lub zwrot kosztów za dojazd, gdy osoba zatrudniona korzysta z własnego samochodu. 

Zarobki spawacza w Skandynawii

Nie ulega wątpliwości, że kraje skandynawskie stanowią jedną z lepszych destynacji dla osób trudniących się spawalnictwem. Przykładowo, w Szwecji stawka godzinowa dla spawacza z rocznym doświadczeniem wynosi około 13-15 euro za godzinę, czyli 2400-3200 euro na miesiąc. 

Zarobki spawacza w Norwegii

Czasami na norweskim rynku pracy pojawiają się bardzo korzystne oferty jak np. wynagrodzenie rzędu 36-38 tysięcy NOK (3800-4100 euro) za miesiąc dla spawacza SAW z około 3-letnim doświadczeniem, niestey takie propozycje pojawiają się stosunkowo rzadko. Dla porównania, w Danii spawacz 136 może zarobić około 3100-3200 euro miesięcznie (21-22,5 euro za godzinę). 
Od pracowników zatrudnianych w skandynawskich firmach wymaga się znajomości języka angielskiego na poziomie komunikatywnym oraz prawa jazdy kategorii B.

Zobacz oferty pracy z Norwegii >>

Ile zarabia spawacz w innych krajach europejskich?

Do tej pory przedstawiliśmy kraje, w których jest największe zapotrzebowanie na spawaczy, a co za tym idzie – najwyższe wynagrodzenie. Niemniej jednak, inne kraje europejskie również mogą okazać się dobrym wyborem dla specjalistów w zakresie spawalnictwa. Spawacz MIG/MAG w Belgii może zarobić od 10 do 15 euro brutto za godzinę. W Austrii natomiast znajdziemy najwięcej ofert dla spawaczy TIG, którym proponuje się stawki w wysokości 2300-2500 euro brutto miesięcznie. W tym samym kraju spawacz MIG/MAG może dostać nawet 2600 euro brutto na miesiąc. Najlepiej wypada Szwajcaria, która oferuje spawaczom stawki zaczynające się od 25 do 30 euro za godzinę. 

Podsumowanie stawek dla spawaczy

KRAJŚREDNIE ZAROBKI BRUTTO
Niemcy 1600 – 2500 euro/miesiąc
Holandia1900 – 2500 euro/miesiąc
Francja1700 – 2500 euro/miesiąc
Skandynawia2400 – 3200 euro/miesiąc
Austria2300 – 2600 euro/miesiąc
Belgia1600 – 2400 euro/miesiąc
Szwajcaria4000 – 4800 euro/miesiąc

Czy praca jako spawacz za granicą się opłaca?

Należy liczyć się z tym, że praca jako spawacz za granicą jest zazwyczaj długoterminowa. Pracodawcy najchętniej wybierają osoby, które mogą zostać w firmie na dłuższy okres czasu. Jeśli nie przeszkadza Ci taki stan rzeczy, a także posiadasz odpowiednie kwalifikacje i umiejętności – ta praca jest dla Ciebie!
Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy warto wyjechać za granicę jako spawacz. To zależy! Jedno jest pewne – w krajach Europy zachodniej zarobisz więcej, niż w Polsce na tym samym stanowisku. Kierując się głównie względami zarobkowymi – uważamy, że warto!

- Polecamy -