Dokładnie 29 lipca przypada święto najważniejszego dla norweskich katolików świętego – Olafa II Haraldssona. Kim był patron Norwegii i w jaki sposób mieszkańcy krainy fiordów celebrują ten dzień?
Kim był Olaf II Haraldsson?
Jak podają źródła historyczne – Olaf II Haraldsson, który stał się z czasem patronem krainy fiordów, był poganinem oraz wychowankiem Wikingów. Przyszedł na świat w 995 roku w Ringerike. W młodości brał udział w wyprawach Wikingów na Anglię i właśnie tam po raz pierwszy spotkał się z chrześcijaństwem.
W 1014 roku przyjął chrzest w miejscowości Rouen we Francji. Do Norwegii wrócił rok później i jego działania skoncentrowane były na podbiciu terytorium krainy fiordów oraz zdobyciu norweskiego tronu. Udało mu się to w 1016 roku.
Nowy król stopniowo zaczął chrystianizować Norwegię. Sprowadzał kapłanów i zakonników, budował świątynie oraz popularyzował wśród swoich pobratymców chrześcijańskie zwyczaje i ustawodawstwo. Napotkał silny opór, lecz dzieła udało mu się koniec końców dokonać.
Jego rządy ukrócił najazd duńskiego króla Kanuta Wielkiego w 1028 roku. Król Norwegii był zmuszony uciekać z kraju, jednak postanowił odzyskać utraconą władzę w 1030 roku. Według podań zginął śmiercią męczeńską w bitwie pod Stiklestad – dokładnie 29 lipca 1030 roku.
MOTTY. WIĘKSZA SZANSA NA KREDYT
Po jego śmierci chrześcijaństwo powoli zyskiwało na sile i wypierało pogańskie wierzenia na terenie krajów nordyckich. W 1153 roku powstało arcybiskupstwo w Nidaros, czyli w obecnym Trondheim. Obejmowało ono sporą część Skandynawii, na terenie której chrześcijaństwo było już dominującą wiarą.
To właśnie Olafa II Haraldssona uważa się za pierwszego chrześcijańskiego króla Norwegii oraz tego, który nawrócił mieszkańców krajów nordyckich na chrześcijaństwo.
Dzień św. Olafa = Olavfest!
Olaf II Haraldsson został kanonizowany lokalnie w 1031 roku, natomiast w 1164 roku papież oficjalnie uznał go za świętego.
Głównym miejscem kultu św. Olafa jest Trondheim. Według wierzeń jego szczątki znajdują się pod miejscową, gotycką katedrą Nidaros. To także do niej kierują się różnorodne pielgrzymki religijne.
Pod koniec lipca ulice Trondheim zwyczajowo wypełniają się tłumami turystów oraz miejscowych w ramach międzynarodowego festiwalu – Olavsfest.
Ta coroczna impreza pełna różnorodnych wydarzeń i akcentów folkloru, trwa w tym roku dokładnie od 28 lipca do 3 sierpnia. W planie są nie tylko nabożeństwa, ale także cały repertuar koncertów, wydarzeń kulturalnych, inscenizacji historycznych oraz dobrego jedzenia.
Więcej szczegółów znajdziecie na oficjalnej stronie festiwalu Olavsfest.