-9.8 C
Oslo
wtorek, 16 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

Jakie rasy psów są zakazane w Norwegii?

Jeśli chcesz przyjechać do kraju fiordów ze swoim psem, to najpierw sprawdź, czy zostanie on wpuszczony. Oto rasy, które są zabronione w Norwegii.

Po co taki zakaz?

Do Norwegii nie można wwozić, prowadzić hodowli ani posiadać określonych ras psów. Dlaczego wprowadzono taki zakaz? Niektóre czworonogów są uważane za niebezpieczne i stwarzające zagrożenie dla innych. 

Zakazane rasy psów w Norwegii

W Norwegii nie można mieć poniższych ras psów:

  • Dog argentyński,
  • Pitbull Terrier,
  • Amerykański Staffordshire Terrier (potocznie amstaff),
  • Toso inu,
  • Wilczak czechosłowacki.

Dodatkowo zabronione w Norwegii są mieszańce, które pochodzą z powyższych ras. Dotyczy to również krzyżówek psa i wilka, chyba że zostały zarejestrowane w Norsk Kennel Klub. 

Każdy pies, który jest podobny do zakazanej rasy, musi mieć wszczepiony mikrochip udowadniający, że pies jest zarejestrowany i legalny. Jeśli nie będzie mikrochipu, to pies może zostać uśpiony.

Trzeba wspomnieć, że zakaz posiadania amstaffów został wprowadzony w 2004 roku i wszystkie psy z tej rasy kupione przed wejściem w życie tego przepisu są w kraju fiordów legalne. Muszą być tylko zarejestrowane. Jednak nie można ich sprzedać czy prowadzić hodowli. 

Co się stanie, gdy przywiezie się do Norwegii psa z zakazanej rasy?

Nie zostanie on w ogóle wpuszczony. Jeśli pies jest podobny do jednej z zabronionych ras, to funkcjonariusze zażądają dokumentacji, która wskaże rasę. Jeśli podróżny tego nie zrobi, pies zostanie zaliczony do ras zakazanych na terenie w Norwegii. To oznacza, że będzie zatrzymany i odwieziony do odpowiedniego miejsca.

- Polecamy -