11.4 C
Oslo
środa, 12 czerwca, 2024
motty_kredyty norweskie

Co się zmieni w Norwegii od 2022 roku? Garść nowych przepisów

Z nowym rokiem przychodzą nowe regulacje i przepisy. Co się zmieni dla mieszkańców kraju fiordów? Oto kilka z nich. 

Nowe przepisy przy sprzedaży nieruchomości

Od 2022 roku nie można sprzedawać nieruchomości „zgodnie ze stanem zastanym”. Przepis, który usuwa tę informację, ma za zadanie chronić klientów przed nieuczciwymi sprzedawcami. Niektórzy z nich często ukrywają informacje o różnych usterkach czy innych „niespodziankach”. Od teraz sprzedający muszą dostarczać rzetelne informacje o stanie nieruchomości. 

Bardziej zrozumiały przekaz 

Norweskie urzędy mają tworzyć swoje komunikaty w bardziej przystępny sposób. Dotyczy to wszystkich urzędowych pism – przekazane informacje mają być zrozumiałe dla mieszkańców i napisane tak, aby nie ukrywać istotnych danych. 

Zmiany w podatkach

Według założeń podatek od najwyższych dochodów wzrośnie, a od najniższych zmaleje. Oznacza to, że około 82% podatników nie zapłaci większych kwot

Zmienią się stawki w podatku majątkowym. Stawka podstawowa została zwiększona do 0,95%. Jeśli majątek wynosi 20 000 000 NOK (dla par 40 000 000), to ta stawka wynosi 1,1%. Natomiast majątek wolny od podatku wzrósł do 1 700 000 NOK, a ulga związkowa wynosi od nowego roku maksymalnie 5 800 NOK.

Podatek od energii elektrycznej w zimowych miesiącach zmniejszył się o 8 øre za KWh. Natomiast od kwietnia do grudnia obniżka wynosi 1,5 øre. 

Podatek od tytoniu podwyższono o 5%. To oznacza zmianę cen papierosów i innych wyrobów tytoniowych. Zwiększono również podatek od emisji CO2.

Co jeszcze zmieniło się od 2022 roku?

Wszystkim kobietom w ciąży, które mają więcej niż 35 lat, będą proponowane testy NIPT (nieinwazyjne testy prenatalne) oraz badanie USG.

Darmowa porada prawnicza będzie przysługiwać samotnym osobom, które osiągają dochód do 320 000 NOK oraz parom z dochodem do 490 000 NOK.

- Polecamy -