Choć opieka zdrowotna w Norwegii jest dotowana przez państwo, pacjenci nadal muszą ponosić część kosztów leczenia. Dowiedz się, czego możesz się spodziewać, jeśli korzystasz z norweskiego systemu opieki zdrowotnej.
System opieki zdrowotnej w Norwegii
Norwegia słynie z rozbudowanego systemu opieki społecznej, ale opieka zdrowotna w tym kraju nie jest całkowicie bezpłatna. Pacjenci muszą opłacać tzw. eigendelar, które pokrywają część kosztów leczenia w publicznej służbie zdrowia. Niektóre usługi, jak fizjoterapia, również mogą być objęte takimi opłatami.
Opłaty za wizyty lekarskie i leczenie szpitalne
Wizyta u lekarza rodzinnego kosztuje od 179 do 301 NOK, w zależności od pory dnia. Konsultacje online są tańsze, a kosztują 179 NOK. Z kolei wizyta u specjalisty to koszt 403 NOK. Część usług, takich jak badania krwi (64 NOK) czy RTG (287 NOK), jest dodatkowo płatna.
Pacjenci mogą także otrzymać „kartę zwolnień”, jeśli ich roczne koszty leczenia przekroczą 3,165 NOK. Karta ta uprawnia do darmowego leczenia, ale nie obejmuje wszystkich świadczeń, takich jak opłaty za niektóre badania ambulatoryjne.
Szpitalna opieka stacjonarna jest bezpłatna, ale transport medyczny – w zależności od sytuacji – może wymagać opłaty.
MOTTY. WIĘKSZA SZANSA NA KREDYT
Koszty leków i recepty
Pacjenci z przewlekłymi schorzeniami korzystają z tzw. „niebieskich recept”, które umożliwiają zakup leków po obniżonej cenie. Koszty leków w ramach tej recepty są ograniczone do 520 NOK za trzymiesięczną dawkę.
Co muszą wiedzieć obcokrajowcy?
Obcokrajowcy mieszkający w Norwegii i wpisani do systemu ubezpieczeń społecznych mają takie same prawa do opieki zdrowotnej jak Norwegowie. Turystom z krajów EOG przysługują te same opłaty użytkownika, ale osoby spoza EOG powinny rozważyć wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego na wypadek nagłych niespodziewanych sytuacji.
Źródło: Helsenorge.no