test
11.4 C
Oslo
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
motty_kredyty norweskie

Kredyt hipoteczny w Norwegii: co robić w przypadku odmowy?

Każdy, kto spotkał się z odmową udzielenia kredytu, wie, jak stresująca jest to sytuacja. Zwłaszcza jeśli mówimy o kredycie hipotecznym, który ma umożliwić realizację marzeń o zakupie własnej nieruchomości. Warto wiedzieć, że odrzucony wniosek to nie powód, by się poddawać! Istnieją w Norwegii instytucje, które udzielają hipotek, nawet gdy inne banki powiedziały stanowcze „nie”. Zobacz, jak działają kredyty specjalne!

Dlaczego banki odmawiają udzielenia kredytu hipotecznego?

Istnieje wiele powodów, dla których norweskie banki odrzucają wnioski o kredyt hipoteczny. Zdarza się, że odmawiają nawet klientom z wysokimi zarobkami, wkładem własnym i odpowiednią zdolnością kredytową. Jednak z doświadczenia ekspertów wynika, że zdecydowanie mniejsze szanse na uruchomienie kredytu hipotecznego w Norwegii mają:

  • osoby z betalingsanmerkninger, inkasso lub posiadające wiele zadłużeń,
  • mikroprzedsiębiorcy, freelancerzy,
  • osoby pracujące w niepełnym wymiarze godzin,
  • emeryci,
  • osoby niepełnosprawne.

Czynniki, które banki biorą pod lupę

To, jak przebiega analiza kredytowa, różni się w zależności od banku. Niemniej każdy z nich bardzo surowo weryfikuje wnioski o kredyty hipoteczne. Podczas takiej analizy sprawdza się między innymi, jak wygląda ogólna sytuacja finansowa potencjalnych kredytobiorców. Analitycy weryfikują też historię i zdolność kredytową, a także czas pobytu w Norwegii, liczbę obecnych zobowiązań, charakter pracy i wiele innych czynników.

Specjalny kredyt w specjalnej sytuacji

Wiesz już, że w przypadku odmowy udzielenia hipoteki najlepiej złożyć wniosek o kredyt specjalny. Teraz sprawdź, na czym on dokładnie polega.

Kredyt specjalny to produkt dla klientów, którzy wnioskowali o hipotekę w dużych, tradycyjnych bankach, ale otrzymywali odmowy. Jest to świetne rozwiązanie dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą, freelancerów, zatrudnionych na niepełny etat i innych osiągających nieregularne dochody, ale także dla emerytów czy osób niepełnosprawnych. O kredyt specjalny można wnioskować nawet z inkasso, które w tradycyjnych bankach automatycznie przekreśla szansę na uzyskanie hipoteki. 

Dlaczego warto skorzystać?

Kredyt specjalny to po prostu alternatywa dla osób, które nie mogą uzyskać zwykłego kredytu hipotecznego. Zdecydowanie bardziej opłaca się zaciągnąć kredyt i płacić za własne lokum, niż przeznaczać równowartość tych środków na drogi wynajem w Norwegii. Poza tym proces weryfikacji przy kredycie specjalnym przebiega inaczej, niż w przypadku zwykłych hipotek. Analitycy uwzględniają wszystkie dochody potencjalnych kredytobiorców, w tym nieregularne, wynikające np. z pracy sezonowej, a także zasiłki. Proces przyznawania kredytu jest przez to znacznie bardziej elastyczny. Inkasso czy brak stałego stanowiska nie przekreśla szans na uzyskanie kredytu. 

Oprocentowanie

Oprocentowanie jest wyliczane indywidualnie. Bank oblicza oprocentowanie kredytu specjalnego między innymi na podstawie wartości nieruchomości i innych czynników. Z tego powodu każdy kredytobiorca może liczyć na nieco inne warunki. Istnieje jednak możliwość obniżenia oprocentowania w przypadku wnioskowania o kredyt we dwójkę. Odpowiedzialność za spłatę zobowiązania rozkłada się na dwie osoby, więc ryzyko dla banku jest znacznie mniejsze i może zaproponować lepsze warunki.

Okres spłaty

Okres spłaty kredytu hipotecznego w Norwegii najczęściej zależy od banku, który na podstawie zdolności kredytowej klienta określa, na ile lat udzielić kredytu w danej sytuacji. Najczęściej jednak jest to 25-30 lat.

Jakie warunki trzeba spełniać, żeby wnioskować o kredyt specjalny?

Choć proces wnioskowania o kredyt specjalny jest uproszczony, to wciąż istnieją warunki, które trzeba spełniać, aby móc ubiegać się o ten rodzaj zobowiązania. Przede wszystkim banki wymagają minimum 15% wkładu własnego wartości kupowanej nieruchomości lub zabezpieczenia kredytu inną nieruchomością. Drugim warunkiem jest wartość rynkowa nowej nieruchomości, wynosząca co najmniej 750 000 NOK.

Czy można liczyć na lepsze warunki spłaty?

Choć kredyt specjalny jest oprocentowany wyżej, niż zwykłe kredyty hipoteczne w Norwegii, zawsze istnieje szansa na uzyskanie lepszych warunków. Po pewnym czasie od podjęcia kredytu można wnioskować o przeniesienie zobowiązania do tradycyjnego banku i refinansować zadłużenie. To realna korzyść, bo można w ten sposób znacznie obniżyć oprocentowanie i inne koszty kredytu. Dowiedz się więcej o refinansowaniu w Norwegii.

Myślisz o zaciągnięciu kredytu specjalnego?

Nie zostawiaj tego na swojej głowie. Zespół doświadczonych i polskojęzycznych doradców kredytowych jest w stanie Ci bezpłatnie pomóc. Wystarczy, że wyślesz niezobowiązujący wniosek o specjalny kredyt hipoteczny w Norwegii lub skontaktujesz się telefonicznie (+47) 928 79 709 lub mailowo info@motty.no, żeby rozpocząć współpracę, która nic Cię nie kosztuje, a może pomóc Ci spełnić marzenie o własnym mieszkaniu w kraju fiordów.

zespół Motty
Polskojęzyczni specjaliści ds. kredytów z Motty.

- Polecamy -