-9.8 C
Oslo
wtorek, 21 maja, 2024
motty_kredyty norweskie

Kwietniowy skok sprzedaży samochodów w Norwegii

W kwietniu 2021 roku sprzedano o 77% więcej nowych samochodów niż 12 miesięcy temu. Łączna ilość aut prosto z salonów, które kupiono w Norwegii to, według raportu z zeszłego miesiąca, dokładnie 13 166 sztuk. Co jeszcze wiemy, dzięki najnowszym statystykom?

Auta z salonu, importowane i używane

Według ekspertów po roku pandemii nastąpił w naszej części świata pewnego rodzaju moment ulgi, który może wśród ludzi budzić chęć zmiany – w tym i zmiany samochodu. 

Ta interesująca tendencja doskonale zobrazowana jest w najnowszym raporcie OFV, wedle którego sprzedaż aut jest obecnie na poziomie szczytowym, przypominającym dane z 2017 oraz 2018 roku.

Jak twierdzi Øyvind Solberg Thorsen z OFV, najnowsze statystyki dostarczają informacji nie tylko o znacznym skoku sprzedaży nowych aut. Wzrost dotyczy także liczby zmian własności oraz importu samochodów używanych.

Jak się okazuje, zmiany własnościowe w zeszłym miesiącu wyniosły łączną ilość 41 335 wobec 33 930 zarejestrowanych w kwietniu 2020 roku. Jeżeli chodzi zaś o import samochodów – odnotowano wzrost z 598 do aż 1519 sprowadzonych sztuk.

Po raz kolejny samochody elektryczne wiodą prym

Co w norweskich statystykach coraz mniej dziwi, jak od dłuższego czasu, tak i teraz na podium znalazły się auta zasilane energią elektryczną. Kwietniowym bestsellerem okazał się w tej kategorii Volkswagen ID.4.

Coraz częściej Norwegowie decydują się na zakup dużych, rodzinnych aut elektrycznych, tym samym sprzedaż mniejszych modeli ostatnimi czasy spadła.

Wedle statystyk w kwietniu w krainie fiordów zakupiono 7 227 nowych samochodów zasilanych energią elektryczną, które w przeliczeniu stanowią 55% całej sprzedaży nowych aut. Warto wspomnieć, że to najwyższy wynik w tym roku.

Dużą popularnością cieszą się także hybrydy benzynowe z możliwością wielokrotnego ładowania, których sprzedano z kolei 3208 sztuk, co stanowi 24,4% ogółu.

„Dane dotyczące sprzedaży wyraźnie pokazują, że oba te typy samochodów są czymś, czego pragnie wiele osób. Ludzie chcą po prostu samochodu z opcją ładowania” – podsumował Thorsen.

Więcej na temat statystyk OFV przeczytasz w innym naszym artykule – Samochody elektryczne w Norwegii na pierwszym miejscu sprzedaży w lutym.

- Polecamy -