test
11.4 C
Oslo
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
motty_kredyty norweskie

Lawina w Bremanger w zachodniej Norwegii

Jak donosi gazeta VG, lawina uderzyła w drogę w Bremanger w zachodniej Norwegii w poniedziałkowy poranek. Na miejsce zdarzenia wysłano służby ratunkowe zasobne w helikopter i psy ratownicze.

Działania ratunkowe

Jak napisał na Twitterze Zachodni Okręg Policyjny – O 10:30 czasu norweskiego nadal nie było wiadomo, czy lawina porwała samochody. Służby ratunkowe ewakuowały obszar. Jak się okazało, w lawinie nie ucierpieli ludzie, nie doszło do zasypania żadnych samochodów. 

O godzinie 10:43 akcja ratunkowa dobiegła końca, o czym doniósł na Twitterze Zachodni Okręg Policyjny.

Zaangażowani w akcję

Kiedy straż pożarna została po raz pierwszy poinformowana o lawinie, przyjęto, że ma ona co najmniej 200 metrów szerokości. Wysłano w związku z tym helikopter ratunkowy z Florø, ponieważ istniało prawdopodobieństwo, że lawina porwała ludzi i samochody.

Skala osuwiska okazała się w trakcie przeprowadzania akcji ratunkowej mniejsza od przewidywanej.

Gdy wieści o lawinie się rozeszły, na miejsce zdarzenia przybył także Czerwony Krzyż oraz wolontariusze Norweskich Psów Ratowniczych, którzy byli wśród ekip ratunkowych wraz z dwoma swoimi podopiecznymi. Psy te są specjalnie tresowane do poszukiwań ludzi zaginionych na obszarach lawinowych.

Zagrożenie lawinowe w Norwegii

Jak informuje Heidi Stranden, oficer dyżurny z NVE, istnieje obecnie duże zagrożenie lawinami w kilku obszarach, także w regionach, na których nie zarejestrowano jak dotąd lawin.

W niedzielę ogłoszono duże zagrożenie lawinowe w znacznej części kraju. Służby radzą, aby unikać terenów objętych ryzykiem – dotyczą one w szczególności północnej i południowej Norwegii.  

Aktualności w sferze występujących na terenie Norwegii zagrożeń lawinowych, są regularnie publikowane na stronie internetowej varsom.no, do której załączamy link.

Ryzyko lawin wynika z ze słabych warstw śniegu, które utrzymują się na zboczach, na których łatwo jest wywołać osuwiska. Lawiny mogą powstać nie tylko w wyniku warunków atmosferycznych, ale i działalności człowieka (jazdy na nartach lub skuterem śnieżnym).

Jak dowodzą statystyki, w Norwegii każdego roku w wyniku lawin traci życie od trzech do pięciu osób. Z kolei na całym świecie każdej zimy ginie w nich średnio od 150 do 200 osób.

- Polecamy -