-9.8 C
Oslo
wtorek, 16 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

Luciadagen w Skandynawii. Jak wyglądają obchody dnia św. Łucji?

13 grudnia w Norwegii i Szwecji świętuje się Luciadagen, czyli czas światła. Przez ten dzień odbywa się wiele wydarzeń, które nawiązują do patronki i dawnych zwyczajów. 

Kim była św. Łucja?

Łucja żyła w Syrakuzach na przełomie III i IV wieku. Kiedy zachorowała jej matka, to przyszła święta postanowiła wybrać się z intencją uzdrowienia do Katanii na grób św. Agaty. Po tym jak matka Łucji wyzdrowiała, dziewczyna ślubowała zachować czystość – dlatego odrzuciła swojego narzeczonego. Z kolei on, korzystając z nastrojów antychrześcijańskich, poinformował władze o jej wierze, co doprowadziło do skazania jej na tortury i śmierć. 

Luciadagen – jak wygląda ten dzień w Norwegii?

Świętowanie akurat 13 grudnia ma również tradycje pogańskie. To miała być najdłuższa noc w roku. Podczas jej trwania zło miało walczyć z dobrem. 

Święto częściej celebrowane jest w Szwecji, ale Norwegia też intensywnie przygotowuje się do obchodów. Jak wygląda świętowanie Luciadagen? Dzień św. Łucji, to święto światła. W wielu szkołach uczennice przebierają się w białe szaty i, trzymając zapalone świeczki, śpiewają piosenkę „Santa Lucia” jednocześnie maszerując w pochodzie. Chłopcy także biorą udział w pochodzie, tylko zamiast wianków mają kapelusze z gwiazdami. 

Na czele grupy stoi tzw. Luciabrud, czyli dziewczynka z wiankiem na głowie, na którym znajdują się małe świeczki (lub elektryczne lampki). Ma ona symbolizować św. Łucję niosącą światłość przez ciemne dni. 

Ten dzień jest też symbolicznym początkiem przygotowań do świąt Bożego Narodzenia.

Jakie jedzenie przygotowuje się na Luciadagen? 

Bardzo popularne w tym dniu są lussekatter. To małe bułeczki z dodatkiem kardamonu, rodzynek i odrobiny szafranu. Właśnie ich wyrazisty kolor ma symbolizować światło.

- Polecamy -