Niedawno opublikowano raport dotyczący badania składu genetycznego wilka żyjącego przy szwedzkiej granicy. Jak się okazało – cała populacja, która tam przebywa, pochodzi z okolic Finlandii.
Ile obecnie jest wilków w Norwegii?
Wszystkie wilki znajdują się w pobliżu granicy ze Szwecją, dlatego tę populację określa się jako norwesko-szwedzka odmiana. Obecnie na pograniczu tych dwóch krajów znajduje się około 400 wilków.
Przeprowadzone badania genetyczne pokazują, że to stado jest właściwie fińską odmianą – oznacza to, że w kraju fiordów nie ma już norweskiej populacji wilka.
Wyniki badań
Autorem raportu z przeprowadzonych badań jest Hans Stenøien, dyrektor Muzeum Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii (NTNU). Udowodnił, że skład genetyczny wilków, które aktualnie żyją na szwedzko-norweskiej granicy, jest inny niż pierwotnej populacji, która kiedyś istniała na norweskiej ziemi.
Do badań wykorzystano około 1300 próbek z materiałem genetycznym. Pobrano je od okazów żyjących na granicy norwesko-szwedzkiej, fińskiej odmiany oraz kilku norweskich wilków, które żyją poza Norwegią w ogrodach zoologicznych. Co ciekawe, do analizy użyto także 56 próbek z materiałem różnych ras psów. Naukowcy chcieli sprawdzić, czy w norwesko-szwedzkiej populacji wilka znajdują się ich cechy. Jednak nie znaleziono podobnych genomów, co wyklucza pokrewieństwo.
MOTTY. WIĘKSZA SZANSA NA KREDYT
Ryzyko całkowitego wyginięcia
Wilki już od dłuższego czasu są na czerwonej liście zagrożonych gatunków. Do małej populacji tych zwierząt przyczynili się m.in. myśliwi, którzy wybijają okazy przekraczające specjalną strefę. Niedawno rząd Norwegii wydał zezwolenia na usunięcie kolejnych 26 wilków, które przekroczą strefę.