-9.8 C
Oslo
poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

Na czym polega cyklon reniferów?

Internet obiegło w ostatnim czasie nagranie, wykonane przez rosyjskiego fotografa, które przedstawia stado reniferów, tworzące swego rodzaju cyklon. Jakie mechanizmy kierują zwierzętami w kontekście tego interesującego zjawiska przyrodniczego?

Przemyślany szyk

Nagranie, które króluje ostatnimi czasy w internecie, zrobione zostało wprawdzie na Półwyspie Kolskim i choć dobrze zdajemy sobie sprawę z tego, że to już terytorium Rosji – renifery to także stali bywalcy Norwegii. Temat jest też na tyle interesujący, że ciężko spowić go milczeniem! Zobaczcie zresztą sami. 

Nagranie Rosjanina przedstawia morze rogatych ssaków, które idąc w koło, tworzą coś na kształt cyklonu reniferów. Co interesujące, robią to zgodnie z ruchem wskazówek zegara. 

Niesamowite zjawisko nie występuje oczywiście bez powodu. Naukowcy twierdzą, że to dopracowana w najmniejszym detalu strategia obronna. Zwierzęta wyczuwające zagrożenie formują wir, skrywając w jego oku najsłabsze jednostki. Najczęściej są to młode oraz samice, im dalej na zewnątrz, tym większa jest liczebność silnych samców. 

Różne źródła inaczej doprecyzowują przyczynę zachowania nagranych na filmie reniferów. Jedni upatrują jej w dronie, który mógł wywołać wśród zwierząt sytuację stresową. Jeszcze inni twierdzą, że ich reakcja spowodowana była obecnością weterynarza, który chciał je zaszczepić przeciwko wąglikowi.

Uniwersalna strategia obronna

Podobno już Wikingowie mieli styczność z cyklonem reniferów. Interesująca reakcja tych zwierząt następuje bowiem niezależnie od tego, czy zagrożenie stwarza wilk, niedźwiedź, czy człowiek. Warto podkreślić, że dla mieszkańców środkowej Norwegii zwierzęta te stanowiły jedno z najważniejszych źródeł mięsa oraz futra. 

Atakujący napastnik poprzez spirany ruch stada zostaje zmylony i zdezorientowany, a dosięgnięcie przez niego konkretnego osobnika staje się rzeczą prawie niemożliwą. Dlatego też naukowcy uważają cyklon reniferów za potężną strategię obronną. 

Podobne zachowania zaobserwowano także wśród innych zwierząt, choćby w przypadku rybich ławic, jednak wśród zwierząt lądowych zjawisko to wydaje się być o wiele bardziej okazałe pod względem wizualnym. 
Jak doniosło czasopismo Rangifer, renifery tworzą cyklony zarówno w naturalnym środowisku życia jak i w niewoli, jeżeli liczebność stada jest nie mniejsza niż 20-25 osobników.

- Polecamy -