-9.8 C
Oslo
wtorek, 21 maja, 2024
motty_kredyty norweskie

Następne miesiące będą tęczowe. 2022 to rok kultury queer

W tym roku mija 50 lat od dekryminalizacji homoseksualizmu. Z tej okazji w całym kraju przygotowywane są różne wydarzenia. 

Usunięcie z kodeksu karnego

21 kwietnia 1972 roku z kodeksu karnego został usunięty artykuł 213, który zakazywał aktów seksualnych między mężczyznami. W tym roku upływa dokładnie 50 lat od tej zmiany, dlatego norweska Biblioteka Narodowa, Muzeum Narodowe oraz Archiwum Historii Queer angażują się w wiele wydarzeń, które przybliżą historię środowisk LGBT. 

Jak można przeczytać na stronie Muzeum Narodowego: „Zachęcamy organizacje artystyczne i kulturalne w całym kraju do udziału w obchodach poprzez imprezy, wystawy, seminaria, spektakle, koncerty i nie tylko”.

Ustawa wspierająca LGBT

W zeszłym roku rząd Norwegii przedstawił swój projekt ustawy, który ma przyczynić się do większego wsparcia dla środowiska LGBT. Zmiany mają objąć m .in. edukację, bezpieczeństwo czy życie zawodowe. 


Dodatkowo Muzeum we współpracy z Metric Design przygotowało charakterystyczne logo, które ma być symbolem świętowania. Jak czytamy: „Logo zawiera dłoń, która na różne sposoby wyraża walkę, wolność i świętowanie”. Można go pobrać ze strony tej instytucji.

- Polecamy -