Free Porn
xbporn
28.5 C
Oslo
wtorek, 16 lipca, 2024

Nauka norweskiego dla Polaków – Ustawowe prawo do nauki języka norweskiego

Integracja przyjezdnych z miejscową ludnością to jedno z największych wyzwań, z którymi musi zmierzyć się rząd niejednego kraju. Podobny problem pojawił się w Norwegii, dlatego komitet ds. Imigracji Zarobkowej NOU proponuje szereg zmian. Z ich pomocą imigranci będą mogli efektywniej włączyć się do życia społecznego oraz podjąć karierę zawodową. Jednym z najważniejszych przepisów miałaby być ustawowa nauka norweskiego.

Dlaczego nauka norweskiego jest ważna dla imigrantów?

Specjaliści ds. imigracji dokładnie przyjrzeli się temu, w jaki sposób przebiega integracja imigrantów po przybyciu do Norwegii. Szczególnie dotyczy to osób, które przyjechały w celach zarobkowych. Eksperci wzięli pod uwagę sytuację od 2004 roku. Od tego czasu liczba zatrudnionych imigrantów rośnie z roku na rok.

Jednak proces imigracji odbywa się jak najbardziej płynnie, gdy dochodzi do stopniowej integracji. Właśnie w tym ma pomóc nauka norweskiego. Tym samym przybyłe osoby z większą chęcią włączą się w życie lokalnej społeczności. Jednocześnie będą mogli rozpocząć pracę na równych prawach, a także z większą łatwością zdobywać awans i podejmować się różnych prac – także tych związanych z bezpośrednim kontaktem z klientem.

Nauka norweskiego dla imigrantów zarobkowych

Centralne Biuro Statystyczne opublikowało raport, zgodnie z którym już ponad 15% norweskiej populacji stanowią imigranci. Szacuje się, że te liczby dalej będą rosły, a w 2060 roku odsetek ten wzrośnie nawet do 25%. Bardzo często celem przyjazdowym jest podjęcie pracy.

W celu wsparcia i uporządkowania życia zawodowego obecnych oraz przyszłych imigrantów dostępna ma być darmowa nauka norweskiego. Tym samym rosnąca liczba imigrantów nie doprowadzi do zatracenia norweskiej kultury. Jednocześnie pozwoli to na dużo skuteczniejszą integrację z lokalną społecznością.

Kto sfinansuje naukę norweskiego dla imigrantów?

Wielu specjalistów podkreśla znaczenie nauki norweskiego, ale nadal pozostaje pytanie, kto ma finansować kursy, aby były efektywne i pozwalały na szybkie przyswojenie wiedzy. W Norwegii już od lat partie rządzące podkreślają, jak ważna jest nauka języka norweskiego – w 2005 roku weszło w życie prawo nakazujące uczestnictwo w takich zajęciach. Jednak wówczas za program musieli płacić sami imigranci, co dla wielu z nich nie było możliwe. Dlatego rząd przeznaczył dofinansowania gminom, które ponosiły z tego tytułu wydatki, ale większość z nich wydała te środki na inne cele.

Dlatego nowe przepisy mają obejmować darmową naukę norweskiego dla wszystkich imigrantów oraz ich rodzin. Jednak na razie nie wiadomo, kiedy te nowe przepisy wejdą w życie i jaką dokładnie będą miały formę.

Kto obecnie ma zagwarantowaną darmową naukę norweskiego?

Już teraz istnieje kilka grup imigrantów, którzy mogą skorzystać z darmowej nauki norweskiego. Dotyczy to osób ubiegających się o azyl oraz rodzin imigrantów przybywających na zasadach łączenia rodzin. Jednak jakość tych kursów jest słaba, a przede wszystkim przestarzała. Szczególnie odnosi się to do sprzętów, jakie są udostępniane – niektóre z nich nie mają nawet dostępu do Internetu. Właśnie z tego powodu eksperci podkreślają, że cały system integracji imigrantów potrzebuje dofinansowania i zmiany na bardziej nowoczesny.

- Polecamy -