-9.8 C
Oslo
poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

Norges Bank podnosi główną stopę procentową do 0,75% – a to nie koniec podwyżek

To już postanowione: główna stopa procentowa wzrasta o 0,25 punktu procentowego. Bank centralny ogłosił podwyżkę w czwartek 24.03. Decyzja Komitetu Polityki Pieniężnej i Stabilności Finansowej Norges Banku była jednogłośna, a to jeszcze nie koniec podwyżek w najbliższym czasie. 

Podwyżka planowana na czerwiec

Ida Wolden Bache, piastująca stanowisko gubernatora w Norges Banku poinformowała w komunikacie prasowym, że najprawdopodobniej główna stopa procentowa zostanie podniesiona w czerwcu. Przypomnijmy, że główna stopa procentowa wynosi 0,5% od posiedzenia banku w grudniu zeszłego roku. Gdy w styczniu podwyżkę stóp procentowych wstrzymano, Norges Bank zapowiedział, że wzrost nastąpi najprawdopodobniej w marcu.

Prognoza większego wzrostu w przyszłości

Norges Bank sygnalizuje również, że główna stopa procentowa zostanie podniesiona do około 2,5% do końca przyszłego roku. Oznacza to siedem dodatkowych podwyżek stóp procentowych w niedalekiej przyszłości. Obecna prognoza dla głównej stopy procentowej jest wyższa niż w poprzednim raporcie dotyczącym polityki pieniężnej. 

Na wzrost stóp procentowych ma wpływ sytuacja gospodarcza

Aktywność w norweskiej gospodarce nadal rosła po tym, jak tej zimy zniesiono środki kontroli infekcji, a poziom zatrudnienia wzrósł. Wykorzystanie mocy produkcyjnych w gospodarce jest powyżej normy. Mimo niepewności, jaka towarzyszy wojnie w Ukrainie, wydaje się, że wzrost w norweskiej gospodarce będzie kontynuowany – prognozują ekonomiści Norges Banku.

Wzrost płac i cen był wyższy niż przewidywano, a oczekiwania płacowe wzrosły. Oczekuje się, że rosnąca dynamika płac i wyższa dynamika cen towarów importowanych podniosą w przyszłości inflację bazową.

- Polecamy -