test
11.4 C
Oslo
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
motty_kredyty norweskie

Norges Bank podnosi stopy procentowe do 0,25%

Norges Bank zgodnie z oczekiwaniami podwyższył dzisiaj bazową stopę procentową do 0,25%. Kiedy następna podwyżka? Według zapowiedzi – już w grudniu.

Z 0% do 0,25%

Po prawie 1,5 roku norweski bank centralny podniósł bazową stopę procentową oraz zapowiedział, że spodziewa się ponownej podwyżki już w grudniu.

Jak powiedział podczas konferencji prasowej prezes Norges Bank – Oeystein Olsen – „W norweskiej gospodarce następuje silne ożywienie”. „Czas rozpocząć stopniową normalizację stopy procentowej” – podsumował.

Komitet Polityki Pieniężnej ma w planach jeszcze łącznie aż 4 podwyżki stopy procentowej, które mają nastąpić do końca 2022 roku. Docelowo stopa procentowa norweskiego banku centralnego ma wynieść 1,25%.

Czy coś jest w stanie zatrzymać podwyżkę stóp procentowych? Jak mówi Kjersti Haugland, główny ekonomista z DNB Markets – „Jeśli ceny energii będą bardzo wysokie tej zimy, Norges Bank prawdopodobnie będzie musiał nieco opóźnić tempo […], ale to najgorszy scenariusz”.

Co to oznacza dla kredytobiorców?

Jak przyznaje profesor Ola Grytten z Bergen School of Business, w związku z planowanym wzrostem bazowej stopy procentowej do 1,25% – oprocentowanie kredytów hipotecznych do końca 2022 roku może osiągnąć pułap 3%.

Co za tym idzie – podwyżka stóp procentowych Norges Bank odbije się na wysokości miesięcznej raty spłacanej przez kredytobiorców w Norwegii. 

Według ustaleń Homeowners konsumenci nie mają się jednak czym martwić w związku z czwartkową podwyżką stóp procentowych. W przypadku regularnej pożyczki w wysokości 2 mln NOK wydatki wzrosną szacunkowo o około 300 NOK miesięcznie. W perspektywie roku jest to z kolei prawie 4 000 NOK. 

- Polecamy -