-9.8 C
Oslo
poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

Norwegia – 2 dziewczyny zginęły w górach w wyniku porażenia piorunem

Tragiczne informacje z południowo-zachodniej Norwegii. Dwie siostry straciły życie w wyniku porażenia piorunem podczas pieszej wycieczki w górach. Trzecia dziewczyna, która także należała do rodziny ofiar, znajduje się w szpitalu.  

Tragedia w norweskich górach

Jak informuje NRK, do wypadku doszło w regionie Hareid na zachodnim wybrzeżu krainy fiordów. Dziewczęta wybrały się wraz z wycieczką na bardzo popularny szlak, znajdujący się na górze Melshornet.

Według wstępnych ustaleń nie mieszkały w Møre og Romsdal, gdzie doszło do wypadku. Młode kobiety przyjechały w ten rejon ze stolicy Norwegii – na wakacje.

Policja została poinformowana o tragicznym wypadku około godziny 17.00 w niedzielę. Według świadków piorun uderzył w górę w momencie, gdy dziewczęta znajdowały się nieopodal szczytu. Nie wiadomo, czy dopiero się do niego zbliżały, czy z niego schodziły.

Na miejsce zdarzenia natychmiast wysłana została karetka oraz śmigłowiec. Siostry, których nie udało się już uratować, Benedicte Myrset i Victoria Myrset miały kolejno 12 i 18 lat. Ich dane zostały ujawnione przez policję w porozumieniu z rodziną

Trzecia dziewczyna z rodzeństwa została przetransportowana do szpitala w Ålesund. Według ustaleń gazety VG – jej stan jest stabilny, a obrażenia, których doznała nie zagrażają jej życiu.

Burmistrz Hareid – Bernt Brandal – wyraził swoje ubolewanie w związku z zaistniałą tragedią. Także władze Oslo łączą się w kondolencjach z rodziną dziewczyn. „To wielka tragedia, która tak mocno uderza w rodzinę. […] wszyscy czujemy się dotknięci” – powiedziała w rozmowie z VG burmistrz Oslo – Marianne Borgen.

Gwałtowne zmiany pogody

Według ustaleń do diametralnej zmiany pogody doszło niezwykle szybko i gwałtowna burza zastała spacerowiczów na szlaku. Na niedzielę prognozowano jednak ulewne deszcze i wyładowania atmosferyczne dla wielu regionów Norwegii – dla Møre og Romsdal przewidziano wtedy żółty poziom zagrożenia burzowego

Według miejscowych taka burza, jaka miała miejsce w niedzielę, nie przypominała żadnych wcześniejszych. 

Jak powiedziała w rozmowie z NRK mieszkanka Hareid, Elsbet Pilskog – „To zupełnie nie do pomyślenia. Prawie nigdy nie doświadczyłam takiej burzy, myślę, że dla wielu była zaskoczeniem”.

Norweski Instytut Meteorologiczny zarejestrował w niedzielę na obszarze wokół Melshornet ponad 100 wyładowań atmosferycznych – jedynie w ciągu 6 godzin. W ciągu niecałej godziny w południowej Norwegii pioruny uderzały z kolei aż 3 000 razy.

- Polecamy -