28.5 C
Oslo
czwartek, 19 września, 2024

Norwegia oficjalnie wycofuje szczepionkę AstraZeneca

Zgodnie z zaleceniami komisji eksperckiej powołanej przez norweskie władze, rząd podjął decyzję o wycofaniu z użytku szczepionki brytyjskiego koncernu AstraZeneca. Jeśli chodzi o preparat marki Johnson&Johnson – będzie on oferowany jedynie ochotnikom.

Ekspercka rekomendacja

Norweski minister zdrowia, Bent Høie, w poniedziałek 10 maja otrzymał od komisji rekomendacje na temat użycia szczepionek AstraZeneca oraz Johnson&Johnson w krainie fiordów.

Komisja ekspertów, pod przewodnictwem Lars’a Vorland’a, swoje zalecenia oparła na wszechstronnej analizie ryzyka i skutków ubocznych, związanych ze stosowaniem wyżej wymienionych preparatów. W raporcie uwzględnione zostały międzynarodowe dane poddane m.in. ocenie prawnej oraz etycznej. 

Specjaliści zdecydowali, że szczepionki AstraZeneca i J&J, które posiadają wektory wirusowe, nie powinny znaleźć się w krajowym programie masowych szczepień. 

Tylko Pfizer i Moderna

W środę premier Erna Solberg przekazała opinii publicznej oficjalną decyzję rządu w tej sprawie.

- reklama -

MOTTY. WIĘKSZA SZANSA NA KREDYT

Wysyłamy Twój wniosek kredytowy do 20 banków, które następnie konkurują ze sobą, aby zaoferować Ci najlepszą ofertę pożyczki. Pozwól nam wykonać całą pracę! Zaoszczędź czas i pieniądze. Zawnioskuj o kredyt gotówkowy lub refinansowy u nas.
Ile chcesz pożyczyć?
,-
Wybierz okres spłaty
lat
Wyślij wniosek
Låner du 100 000 kr over 5 år, koster det 37 120 kroner hvis den effektive renten er 14,15 %.
Det vil si at det totale lånebeløpet
for disse 5 årene er 137 120 kroner. Hvilken rente du får, gjenstår å se. Nominell rente varierer fra 6 % til 23 %.

Norweskie władze zdecydowały, że szczepionka AstraZaneca zostanie usunięta z programu krajowych szczepień

„Rząd norweski zdecydował, że nie będzie stosować szczepionki AstraZeneca w Norwegii, nawet na zasadzie dobrowolności. Rzadkie, ale poważne skutki uboczne, które widzieliśmy w Norwegii, wskazują, że ryzyko nie przeważa nad korzyściami. […]” – skomentował decyzję Høie.

Natomiast preparat Johnson&Johnson, który w Norwegii jeszcze nie został oficjalnie wprowadzony, będzie przekierowany do magazynów. Stamtąd będzie mógł być dystrybuowany dla ochotników, którzy chcieliby przyspieszyć termin swoich szczepień.

Jak mówi Høie – „Poprosimy Norweską Dyrekcję ds. Zdrowia o zbadanie, jak można to zrobić. Dyrekcja zostanie poproszona o zbadanie, jakie kryteria będą miały zastosowanie w takich przypadkach, w jaki sposób będą dostarczane informacje o zagrożeniach, gdzie będą podawane szczepionki i przez kogo. Jeśli zaoferowana zostanie szczepionka Janssen, będzie ona bezpłatna, a osoby, którym zostanie ona zaoferowana, zostaną objęte programem odszkodowań dla pacjentów, jeśli wystąpią u nich skutki uboczne”.

Przechowywane dawki preparatu Janssen będą także pełnić rolę rezerwy szczepionkowej, na wypadek problemów z dostawami Pfizer’a i Moderny.

Zmiana w kolejności szczepień

Dodatkowo rząd ogłosił, że osoby w przedziale wiekowym 18-24 oraz 40-44 lat będą szczepione jednocześnie. Tym samym osoby, które mają od 25 do 39 lat, znajdą się na końcu kolejki szczepień.

Decyzję umotywowano tym, że osoby młode chorują obecnie częściej, a 40-latkowie o wiele gwałtowniej przechodzą zakażenie. 


Przypomnijmy, że użycie preparatu AstraZeneca w Norwegii zostało wstrzymane 11 marca po doniesieniach o występowaniu zakrzepów krwi u osób, które otrzymały dawki szczepionki. W krainie fiordów obecnie odnotowano 6 takich przypadków, z czego 4 były śmiertelne. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w naszych wcześniejszych artykułach – „Rozsądnie jest wierzyć” – norweski profesor o związkach szczepionki AstraZeneca z zakrzepami oraz Szczepionka AstraZeneca zawieszona w Norwegii – powodem zakrzepy krwi.

- reklama -
- Polecamy -