Małe i średnie przedsiębiorstwa rolne w krajach Afryki Wschodniej często mają trudności z uzyskaniem kredytów bankowych, co hamuje rozwój lokalnej produkcji żywności i przemysłu spożywczego. Aby temu zaradzić, Norwegia inwestuje 100 milionów NOK (ok. 9,5 mln USD) w organizację Aceli Africa. Aceli Africa współpracuje z bankami w Kenii, Ugandzie, Tanzanii, Rwandzie i Zambii, oferując gwarancje portfelowe oraz szkolenia dla pracowników banków w zarządzaniu portfelami rolnymi. Dzięki temu pożyczki dla małych i średnich przedsiębiorstw rolnych stają się bardziej atrakcyjne i dostępne.
Problemy z finansowaniem
Większość banków w Afryce nie udziela pożyczek małym i średnim przedsiębiorstwom spożywczym, uznając je za nieopłacalne i ryzykowne. Dodatkowo, zmiany klimatyczne zwiększają ryzyko niepowodzeń upraw, co również zniechęca banki do finansowania sektora rolniczego. Brak kapitału hamuje rozwój przemysłu i ogranicza dostęp małych rolników do rynku.
Cel inwestycji
Minister ds. współpracy na rzecz rozwoju, Anne Beathe Kristiansen Tvinnereim, podkreśla, że wsparcie Norwegii ma na celu zwiększenie lokalnej produkcji żywności zgodnie z ambicjami afrykańskich państw. Dzięki inwestycji, ponad 4,000 firm będzie mogło uzyskać finansowanie, co pozytywnie wpłynie na prawie 700,000 drobnych rolników z tego regionu.
Zwiększenie efektywności
Kristiansen Tvinnereim zauważa, że wykorzystanie funduszy rozwojowych do odblokowania prywatnych inwestycji może znacznie zwiększyć efektywność wydatkowanych środków na wzrost gospodarczy i poprawę bezpieczeństwa żywnościowego.
Wpływ na Europę
MOTTY. WIĘKSZA SZANSA NA KREDYT
Inwestycje w rolnictwo w Afryce Wschodniej mogą przynieść wiele korzyści dla Europy takich jak: stabilizacja cen, niższe koszty importu czy zwiększenie dostępności wysokiej jakości produktów spożywczych na europejskich rynkach.
Jednocześnie, wiąże się to z pewnymi wyzwaniami, takimi jak: wzmocnieniem konkurencji dla lokalnych producentów europejskich, zwiększeniem zależności Europy od zewnętrznych dostawców oraz dodatkową emisją gazów cieplarnianych, związanych z wzmożonym importem.
Źródło: regjeringen.no