-9.8 C
Oslo
niedziela, 14 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

Norwegia przygotowuje się do przyjęcia uchodźców z Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy powoli zaczynają napływać do krainy fiordów. Jak informuje norweska minister sprawiedliwości – Emilie Enger Mehl – do wtorku zarejestrowano już około 1 000 osób.

Największy exodus od II wojny światowej

Według danych ONZ, które opublikowano we wtorek – z Ukrainy uciekły już ponad 2 miliony ludzi.

Norweski rząd nie sprecyzował dokładnie, ilu uchodźców może spodziewać się Norwegia w nadchodzącym czasie. Jak poinformował jednak w rozmowie z NRK dyrektor generalny Norweskiego Urzędu Imigracyjnego (UDI) – Frode Forfang – „Dziś mamy możliwość przyjęcia kilku tysięcy. A ta pojemność rośnie z każdym dniem. Robimy, co w naszej mocy, aby zbudować wystarczającą wydajność”.

Specjalne ośrodki tymczasowe dla Ukraińców

W całej Norwegii tymczasowe ośrodki dla uchodźców przygotowują się obecnie do przyjęcia dużej fali ukraińskich imigrantów – punkty te powinny być w najwyższej gotowości do końca tego tygodnia.

Jeden z takich ośrodków w Porsgrunn odwiedził we wtorek norweski premier – Jonas Gahr Støre. Podczas swojej wizyty powiedział, że ukraińscy uchodźcy zostaną w Norwegii dobrze zaopiekowani

Przewidziano także ułatwienia w sferze biurokracji. Jak informuje UDI – wszyscy Ukraińcy, którzy przyjadą do krainy fiordów, najprawdopodobniej otrzymają ochronę zbiorową. Oznacza to, że urząd nie będzie indywidualnie rozpatrywał każdego wniosku o azyl.

Pomoc osób prywatnych i organizacji

Wśród uchodźców przeważają kobiety, dzieci oraz osoby starsze

Norwegowie angażują się w pomoc ofiarom wojny również prywatnie lub z ramienia organizacji – między innymi oferując im bezpieczny transport z granicy polsko-ukraińskiej prosto do ośrodków w Norwegii. 

Prężnie działa także Norweska Rada ds. Uchodźców, która we wtorek rozpoczęła swój długofalowy plan pomocy humanitarnej dla 800 000 osób w Ukrainie oraz krajach sąsiadujących. Więcej na ten temat pisaliśmy także w naszym ostatnim artykule.

- Polecamy -