W najnowszym rankingu World Happiness Report 2021 kraje skandynawskie znalazły się w ścisłej czołówce. Jeśli chodzi o samą Norwegię – kraina fiordów uplasowała się na 6. pozycji.
Skandynawia w ścisłej czołówce
Ranking został skonstruowany na podstawie wskaźników rozwoju oraz ankiet Gallup’a – amerykańskiej firmy analitycznej, która zyskała rozgłos dzięki sondażom przeprowadzanym na całym świecie.
Kraje uwzględnione w rankingu podlegały ocenie pod kątem:
- PKB na mieszkańca,
- wsparcia społecznego, na które mogą liczyć ich mieszkańcy,
- średniej, oczekiwanej długości życia w zdrowiu,
- wolności dokonywania niezależnych życiowych wyborów,
- hojności rozumianej jako dobroczynność (darowizny, wolontariat, fundacje),
- uczciwości (występowanie korupcji itp.).
W rankingu pod uwagę wzięto lata 2018-2020. I tak oto za najszczęśliwszy kraj na świecie uznano Finlandię. Na 2. miejscu uplasowała się Dania, a na 3. – Szwajcaria.
Tuż za podium znalazła się Islandia. W dalszej kolejności Holandia i wreszcie 6. miejsce zajęła Norwegia.
MOTTY. WIĘKSZA SZANSA NA KREDYT
Polska znalazła się w ogólnoświatowym rankingu na 44. pozycji – pomiędzy Chile i Kazachstanem.
Czy kraina fiordów to zarazem kraina szczęścia?
Norwegia znajduje się w czołówce „rankingów szczęścia” od wielu lat. W 2017 zajęła nawet 1. miejsce, pozostawiając daleko w tyle inne skandynawskie kraje.
Początki rankingu World Happiness datuje się na 2012 rok. Powstał on na skutek rezolucji ONZ, która zachęcała państwa członkowskie do pomiarów szczęścia swoich obywateli. Dane uzyskane dzięki ankietom oraz wskaźnikom rozwojowym miały być następnie wykorzystywane do umiejętnego i przemyślanego kierowania polityką społeczną.
W 2017 roku Norwegia znalazła się na szczycie podium, pomimo poważnych problemów gospodarczych oraz cięć dokonanych w przemyśle naftowym.
Jak pisało wtedy w swoim raporcie ONZ – „Czasami mówi się, że Norwegia osiąga i utrzymuje swój wysoki poziom szczęścia nie dzięki bogactwu ropy naftowej, ale pomimo tego”.
Jak twierdzą eksperci, wysoką pozycję w „rankingu szczęścia” Norwegia zawdzięcza w dużej mierze m.in. społecznemu zaufaniu oraz zaawansowanej i hojnej pomocy materialnej udzielanej mieszkańcom.