-9.8 C
Oslo
wtorek, 21 maja, 2024
motty_kredyty norweskie

Norwegia wysyła swoje szczepionki AstraZeneca do Szwecji i Islandii

Rząd Norwegii zdecydował się na przesłanie Szwecji oraz Islandii 216 000 dawek preparatu AstraZeneca. Jest to cały zapas brytyjskiej szczepionki, który znajduje się obecnie w norweskich magazynach. 

Międzynarodowa pomoc

Z racji tego, że używanie preparatu AstraZeneca zostało w Norwegii wstrzymane, kraj ten postanowił pożyczyć cały zapas szczepionek państwom, które zdecydowały się na dalsze ich wykorzystywanie. 

Jak oświadczył norweski minister zdrowia oraz opieki Bent Høie – „Cieszę się, że szczepionki, które mamy w magazynie, będą przydatne, nawet jeśli szczepionka AstraZeneca pozostanie wstrzymana w Norwegii”.

Przypomnijmy, że władze Norwegii zdecydowały się na wstrzymanie szczepień brytyjskim preparatem z powodu podejrzenia występowania skutków ubocznych w postaci zakrzepów krwi. Dodatkowo, jako jeden z nielicznych krajów, nadal nie wznowiła użycia wspomnianych szczepionek, pomimo pozytywnych rekomendacji Europejskiej Komisji ds. Leków. 

Więcej na ten temat pisaliśmy w naszych artykułach – Szczepionka AstraZeneca zawieszona w Norwegii – powodem zakrzepy krwi oraz „Rozsądnie jest wierzyć” – norweski profesor o związkach szczepionki AstraZeneca z zakrzepami.

Pożyczka lub dar

Obecnie w Norwegii trwają badania powołanej przez rząd grupy ekspertów, mające na celu wydanie rekomendacji w sprawie dopuszczenia preparatów AstraZeneca i Janssen do krajowego użytku. Ostateczny termin końca badań upływa 10 maja. 

Na wypadek, gdyby preparat AstraZeneca na stałe został wycofany z Norwegii, Islandia oraz Szwecja dostaną go w prezencie i nie będą zobligowane do żadnych zwrotów.

Jeśli jednak w krainie fiordów zapadnie decyzja o wznowieniu szczepień brytyjskim preparatem, Szwecja i Islandia zobowiązują się do oddania pożyczonej liczby dawek przy okazji pierwszej dostawy preparatu AstraZeneca do swoich krajów. 

Norwegia wysłała do Szwecji łącznie 200 000 szczepionek, z kolei do Islandii – 16 000.

- Polecamy -