11.4 C
Oslo
środa, 12 czerwca, 2024
motty_kredyty norweskie

Norwegia – zakaz maczet od 1 czerwca 2022 roku

Od 1 maja na terytorium Norwegii nie będzie można posiadać oraz kupować maczet. Decyzję norweski rząd motywuje koniecznością walki z przemocą oraz przestępczością – zwłaszcza wśród młodocianych gangów.

Ostrza o długości 25 centymetrów

Najnowszy regulamin został przyjęty w piątek 7 maja 2021 roku, lecz będzie obowiązywać dopiero od 1 czerwca 2022 roku. Dzięki temu posiadacze noży, których ostrza mają więcej niż 25 centymetrów długości, mają czas, aby dostosować się do przepisów. Nowe rozporządzanie bowiem nie tylko uniemożliwi kupno tego typu przedmiotów, ale i ich posiadanie. 

Jak mówi norweska minister sprawiedliwości Monica Mæland w rozmowie z gazetą Nettavisen „Od 1 czerwca zakazujemy kupowania i posiadania maczety. To krok w walce z przestępczością gangów oraz przemocą i groźbami w sferze publicznej, a także wyraźny sygnał dla tych, którzy nie chcą przestrzegać prawa i porządku”.

Maczeta jest obecnie jedną z najpopularniejszych broni, używanych podczas poważnych aktów przestępczych w stolicy Norwegii. Dodatkowo bardzo często używają jej młodzi ludzie. Przykładowo – grupa chłopców oskarżona o groźby i rabunek przy użyciu maczet, stanie w najbliższym tygodniu przed Sądem Okręgowym w Oslo.  

Kogo zakaz nie dotyczy?

Przewidziano jednak szereg wyjątków w tej kwestii. Zakaz nie będzie obowiązywał grup ludzi, którzy nabywają lub posiadają tego typu broń do celów związanych m.in. z pracą, gospodarstwem domowym, sportem oraz działalnością kulturalną.

Jak stwierdziła Mæland – „Nie chcemy, aby ludzie przestrzegający prawa nie mogli używać noży do celów legalnych. Dlatego stworzyliśmy szeroki, wyjątkowy autorytet, który zapewni, że noże używane do wartościowych celów będą nadal dozwolone”.

Jednocześnie rząd podkreśla, że zakaz jest jedynie cząstką rządowego planu, który ma być wystosowany przeciwko norweskim gangom.

- Polecamy -