-9.8 C
Oslo
wtorek, 23 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

Premier Støre: „norweska gospodarka ma się dobrze – ale musimy ograniczyć wzrost inflacji”

Premier Norwegii, Jonas Gahr Støre, pojawił się podczas konferencji prasowej przed hotelem Klækken w Ringerike, gdzie od poniedziałku trwają rządowe prace nad planowaniem budżetu państwa. Zapytany o stan norweskiej gospodarki przyznał, że Norwegia stopniowo wychodzi z kryzysu pandemicznego.

„Mamy silną gospodarkę, ale musimy być ostrożni”

Zarówno Norwegia, jak i jej najwięksi partnerzy handlowi wychodzą z kryzysu. Premier zaznacza, że mamy szczęście, że stan gospodarczy kraju jest tak dobry. Jednocześnie dla rządu jest to znak, że działania w zakresie polityki pieniężnej powinny być ostrożne, aby nie doprowadzić do przegrzania gospodarki.

Støre zwrócił uwagę, że bezrobocie gwałtownie spadło i wynosi obecnie nieco ponad 2%. „Ostatni raz poziom bezrobocia był tak niski pod koniec lat 80. i tuż przed kryzysem finansowym w 2008 roku” – powiedział.

Potrzeba ograniczenia wydatków

Zarówno premier Støre, jak i minister finansów Trygve Slagsvold Vedum podkreślali, że wydatki muszą być ograniczane, aby uniknąć przegrzania norweskiej gospodarki.

„Przegrzanie gospodarki doprowadzi do jeszcze wyższej inflacji z potrzebą podwyższenia stóp procentowych. Zwiększyłoby to wydatki gospodarstw domowych i firm w całym kraju. Musimy tego uniknąć” – powiedział Vedum w poniedziałek.

Zjawisko przegrzania gospodarki

Przegranie gospodarki występuje wtedy, gdy w wyniku sytuacji gospodarczej następuje znaczący wzrost popytu konsumpcyjnego i inwestycyjnego. Nadmierna konsumpcja prowadzi do zmniejszenia oszczędności, co z kolei oznacza mniejsze środki na inwestycje i kredyty. Wówczas dochodzi do występowania niedoborów czynników wytwórczych, a to już prosta droga do wzrostu ich cen i kosztów produkcji, co przekłada się na wzrost cen towarów, który odczują konsumenci. W sytuacji przegrzania gospodarczego produkcja nie nadąża za dynamicznym wzrostem popytu, wzrastają ceny, a wraz z nimi rośnie inflacja.

Rząd norweski kierunkuje swoje działania, żeby nie doprowadzić do tego zjawiska i zabezpieczyć tych mieszkańców, którzy są najbardziej narażeni na wzrost cen, aby mogli sobie z tym poradzić.

3 priorytety w planowaniu budżetu państwa

Jak podkreślił premier, są to: obrona, gotowość na wypadek sytuacji kryzysowych i wsparcie uchodźców. Sytuacja w Ukrainie sprawiła, że rząd musi spojrzeć na te obszary z nowej perspektywy i ze szczególnym uwzględnieniem. Zwłaszcza pod kątem planowania przyszłorocznego budżetu państwa.

„Jedną z nich jest nasza obrona – jej struktura i jak podkreślamy ją wiosną 2022 roku wraz z wojną w Europie, przygotowaniem w naszym kraju i faktem, że bierzemy pod uwagę, że możemy przyjąć wielu uchodźców z Ukrainy”, powiedział Støre.

„W obecnej sytuacji nadrzędnym tematem naszych rozmów będzie bezpieczeństwo kraju. Bezpieczeństwo finansów ludzi i bezpieczne zarządzanie finansami będą naszym wkładem w to, w czym jesteśmy teraz” – stwierdził Støre.

Spotkanie w sprawie planowania budżetu potrwa do środy po południu.

- Polecamy -